Přejít na obsah

Boris Šťastný: Nejsem osel, abych kývl na všechny nesmysly

zpět
25.3.2011
Boris Šťastný
zvětšitBoris ŠťastnýZdroj: www.borisstastny.cz

Boris Šťastný | Zdroj: www.borisstastny.cz

 

"Věřím, že ministr Heger s návrhy přijde, ale není povinností ODS psát za ministry TOP 09 reformní zákony. Už před volbami jsem upozorňoval, že TOP 09 žádnou koncepci zdravotnické reformy nemá," říká v rozhovoru.

Úryvek rozhovoru HN věnovaný zdravotnictví

HN: Dá se říct, že reforma poplatků ministra zdravotnictví Hegera je už teď mrtvá?

Tisícajedenkrát jsem v minulém období řekl, že reforma nejsou poplatky. A pokládám za hrubou chybu, když kterýkoliv ministr zdravotnictví přichází do sněmovny jako s prvním návrhem se změnou poplatků, případně zaváděním nových. Tu hrubou chybu udělal kdysi Tomáš Julínek. Kdyby poplatky tehdy nepřišly jako první, byly mnohem více motivační pro pacienty i zdravotnická zařízení a kdyby byly mnohem lépe vysvětleny, mohli jsme mít základ zdravotnické reformy za sebou. Ministr Heger udělal tu samou chybu a je velmi dobře, že už v noci ze středy na čtvrtek K9 tuto věc odmítla.

HN: Kvůli zvýšení DPH se prodraží zdravotnické nákupy. Jak jinak tam tedy peníze dostat než přes poplatky?

Za reformu daní je primárně odpovědný Miroslav Kalousek, ze reformu zdravotnictví Leoš Heger, oba z TOP 09. Už dávno si měli mezi sebou vyříkat, jak tu situaci budou řešit. Pak se poslanec ODS Šťastný jako první ptá, co se stane ve zdravotnictví, když bude chybět deset miliard korun, a pak teprve narychlo přichází reakce ministerstva. To určitě není zdravé prostředí. Stejně jako když poslanec musí na úrovni ad hoc komise ve sněmovně hledat definice standardu a nadstandardu, místo aby to dělalo ministerstvo.

HN: Nechtěl byste tedy radši dělat ministra sám?

Tak debata nestojí. Tento resort má na starosti TOP09. Snažím se maximálně ministru Hegerovi pomáhat. Nikdo ale ode mě nemůže čekat, že budu kývat jako osel na úplné nesmysly. Ministr Heger přišel například s poplatky, o kterých není v koaliční smlouvě ani slovo. Třeba, aby se drasticky navýšil poplatek za lůžkoden. Přitom podle návrhu ODS měly být nejdříve odstupňovány kategorie pokojů a až podle toho případně zvyšovány poplatky. To by lidé pochopili a přijali. Ale navyšovat poplatek na 200 korun za den za čtyřlůžák bez toalety stejně jako za jednolůžkový s televizí a koupelnou pokládám za bezduchost.

HN: On je v nějaké české nemocnici jednolůžkový pokoj s televizí a koupelnou aniž by to byl nadstandard?

Nadstandard dnes vůbec neexistuje.

HN: Za takový pokoj si přece je možné běžně připlatit.

Vidíte, to je hledání prostoru v nedokonalých zákonech, jak získat peníze. Kdybyste si musel nedejbože nechat vyměnit kyčel, tak by nemocnice hledala způsob, jak z vás peníze za lepší kloub dostat třeba formou daru. To se musí rychle změnit.

HN: Ale není to s poplatky tak, že je lidé prostě odmítají, prohráli jste kvůli nim už jedny volby, takže je prostě nechcete zvedat za žádnou cenu?

Vždycky jsem byl tvrdým obhájcem poplatků. Ale teď říkám: Nechť pan ministr přinese reformu, a teprve pak se můžeme bavit o poplatcích.

HN: Což může trvat velmi dlouho.

To nesmí trvat dlouho, reforma měla být už na stole na konci minulého roku. V koaliční smlouvě je napsáno, že má být prosazena s účinností od 1. ledna 2012. Času už moc není, pokud by se klíčové zákony dostaly do vlády v dubnu, přijaty budou někdy na podzim. Lze totiž očekávat odpor Senátu. Prozatím ale nejsou viditelné ani základní pilíře reformy. Ministerstvo ani neví, jak uzákonit, aby si pacienti mohli legálně připlácet, aniž by existovalo riziko výpadků celých segmentů péče, ani jak transformovat lůžkovou péči.

HN: V podstatě říkáte, že žádná reforma nebude.

Věřím, že ministr Heger s návrhy přijde, ale není povinností ODS psát za ministry TOP 09 reformní zákony. Už před volbami jsem upozorňoval, že TOP 09 žádnou koncepci zdravotnické reformy nemá. Vláda funguje téměř rok a na stole neleží žádný důležitý reformní zákon.


Autoři

Jindřich Šídlo, Hospodářské noviny

Komentovat článek: Boris Šťastný: Nejsem osel, abych kývl na…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné