Přejít na obsah

Boris Šťastný: Stávky ve zdravotnictví by se měly omezit

zpět
31.10.2011
Boris Šťastný
zvětšitBoris ŠťastnýZdroj: PSP ČR

Boris Šťastný | Zdroj: PSP ČR

 

Finanční potíže, které hrozí příští rok některým nemocnicím, jsou důsledkem letošní dohody státu a protestujících lékařů o zvyšování doktorských platů. Podepsanou dohodu by však vláda měla dodržet a přispět k tomu, aby zdravotníci příští rok slíbené peníze dostali, říká Boris Štastný, šéf zdravotnického výboru Poslanecké sněmovny a zdravotnický expert ODS.

Některé nemocnice se kvůli zvýšení platů lékařů a sester obávají krachu. Je to nevyhnutelný výsledek dohody ministerstva zdravotnictví a lékařů o ukončení letošní protestní akce Děkujeme, odcházíme?

Nevím, jestli nemocnicím hrozí vyloženě krach. Ekonomické potíže souvisejí s mnoha věcmi, není to jenom otázka zvýšení platů lékařů, ale i třeba navýšení daně z přidané hodnoty, které přinese mnohamiliardový výpadek, jenž není ničím kompenzován v systému zdravotního pojištění. Když se ministr zdravotnictví se stávkujícími lékaři dohodl, tak jsme upozorňovali, že ústupky státu tyto problémy přinesou a je jen otázka času, kdy se projeví.

Měla by se nyní situací zabývat vláda, která garantovala podpis memoranda?

Řešení nepochybně budeme muset hledat. Ale není jich moc. Úspory v systému jsou možné, ale pouze do určité míry. Další možností je zajištění vyšších příjmů prostřednictvím zvýšení pojistného.

Vy byste zvyšoval zdravotní pojištění?

Z mého pohledu pravicového politika, kdy nehovoříme o jasném pojištění, ale vlastně o rovné zdravotní dani, nelze očekávat podporu nějakého zvýšení. Pokládal bych to za nejkrajnější řešení. Z mého pohledu je situace velmi obtížná a očekával bych, že zejména v souvislosti se zvýšením DPH bude ministerstvo financí hledat nějakou kompenzaci pro systém zdravotnictví.

Hrozí, že nemocnice, které na tom budou nejhůře, platy lékařům nezvýší?

Ministerstvo garantovalo memorandem zvýšení platů, takže v tomto ohledu bude spíše dodrženo.

V době, kdy se o memorandu jednalo, jste ústupky stávkujícím lékařům kritizoval jako levicový přístup. Bylo nutné lékařům ustupovat?

Po bitvě je každý generálem. Ministr zdravotnictví byl ve velmi složité situaci. Byl vydírán lékařskými odbory. Dnes se ukazuje, že když jsme říkali, že na to nebudou peníze, tak to byla pravda. Teď je otázka, jestli to systém unese, nebo ne. Jestli se mělo protestujícím lékařům ustupovat, nebo ne, je teď velmi těžké říci. Já jsem byl tehdy velmi tvrdým zastáncem neustupování. Nicméně, situace byla kritická. Všichni si možná vzpomenou, že se už jednalo o uzavírání velkých nemocnic, nasazení armády a podobných věcech. Vždycky musíte porovnávat, jestli budete více kritizován za ustupování protestujícím, nebo za to, že se brutálně omezí kvalita a dostupnost lékařské péče.

Navrhoval jste tehdy, aby stávky ve zdravotnictví byly posuzovány jako trestný čin. Proč?

Nenavrhoval jsem přímo, aby byly stávky posuzovány jako trestný čin, ale aby se zdravotničtí pracovníci, podobně jako je to v jiných zemích, dostali do zvláštního režimu. To znamená, aby měli pouze omezené právo na stávku, podobně jako policisté nebo vojáci. Zdravotnictví je služba, která musí být poskytována, ať se děje co se děje.

Chystá se nějaký konkrétní návrh na změnu zákona?

Tuto věc si vzala za úkol vláda. Pamatuji si, jak ministr spravedlnosti Pospíšil spolu s premiérem hovořili o tom, jak tuto věc připravit. Ale nevím, jak daleko tento návrh nyní je.

Nebylo by v zájmu úspor ve zdravotnictví na místě omezení počtu zdravotních pojišťoven?

Peníze ve zdravotnictví chybějí vždy a ve všech zemích světa. Protože náklady na zdravotnictví permanentně rostou vlivem nových technologií a léčiv. Neznám žádnou zemi, kde by existoval systém zdravotního pojištění a nediskutovalo se o nedostatku peněz v systému.

Celý článek najdete v pondělním vydání týdeníku Profit.


Komentovat článek: Boris Šťastný: Stávky ve zdravotnictví by se…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Boris Šťastný: Stávky ve zdravotnictví by se…

Komentáře

dalších 7 komentářů
MUDr stávka  | 31. 10. 2011 18:46

Je nejvyšší čas na akci, a to akci generální všech zdravotníků, aby si konečně všichni uvědomili, jak to se zdravotnictvím vypadá a aby došlo ke skutečným reformám a ne stávajícím pseudoreformám, které nedělají nic jiného, než zhoršují postavení zdravotníků. Pacienti si musí uvědomit, že se to týká především jich, a pokud nebude vše v pořádku a hlavně slušně zaplaceno, tak to postihne především je ! Zdravotníći nemohou do nekonečna svojí činností napravovat chyby úředníků a politiků!!

MUDr Jiří Kilian Omezit stávky?  | 31. 10. 2011 18:06

Milá kolegyně, tomu, kdo chce dostat zdravotníky do zvláštního režimu a kasá se při tom tím, že pro ně nenavrhuje trestně právní postih, není třeba nic připomínat, vítze Samozřejmě, že si nedovede představit, že někdo podá výpověď, to poslenci nedělají a funkcionáři stran už vůbec ne. A tak se nelze divit, že se pan mocný soustředí na stávku a nenapadá ho, že by někdo mohl říci dost a praštit tou svou prací. Já třeba, kdybych byl členem protikorupční koalice a dařilo se mi protikorupčně působit tak, jak se to daří této vlád, praštil bych s tím z fleku. Jenže tady se zase, podobně jako před rokem, bude oněch 15-27 miliard, odhadnutých jako ztráty do černých dět, zase mít za nedobytné. Konečně pan ministr tehdy prohlásil, že nelze čekat, že by se takové úniky podařilo nějak omezit - byl to siognál černým děrám, že se nemusí obávat. Ten pan poslanec, který chce být ministrem¨, zviditelňuje se za každou cenu, i kdyby ho znalí měli mít za blázna, neboť populismus je to, co je zdrojem hlasů pro něj a o hlasy jde - jen někteří, co je nemají od lidu, mají je od stran coby nominující do postů šedých eminencí a držitelů trafik, víte, vý dobytku na stranou určeném postu,nemáte nikdy dost, pravda

katango Omezit stávky?  | 31. 10. 2011 15:15

Snad bychom mohli připomenout, že se nejednalo o stávku, ale o výpovědi. To by museli zdravotníkům zakázat dát výpověď, což by hraničilo s otroctvím a nebylo to ani za socijálizmu.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné