Brandýs? To byl tunel jak vyšitý

David Rath

Nemocnici v Brandýse, kterou její majitelé po privatizaci zadlužili o 40 milionů a navíc prodali její majetek za dalších 43 milionů, ale prý už zpátky kraj nechce. „Jediné, co můžeme chtít, je pokuta 10 milionů korun za nedodržení privatizační smlouvy, která počítala se zachováním šíře oborů,“ krčí rameny v rozhovoru pro HN Rath.

HN: Nemocnici v Brandýse, kterou Středočeský kraj prodal v roce 2007, její noví vlastníci nejdřív zastavili, pak rozprodali majetek, který spolu s ní získali, a nedávno ji celou prodali novému majiteli. Šlo podle vás o porušení privatizační smlouvy?

Celý ten princip rozprodávání majetku je porušením privatizační smlouvy, která s žádnými prodeji nepočítala.

Před naším nástupem na kraj ale vydal tehdejší ředitel kolínské nemocnice Luděk Rubáš s rozprodejem majetku souhlas. Bez něj by nemohli prodat lukrativní pozemky, dům na brandýském náměstí ani polikliniku v Čelákovicích. V rozporu s privatizační smlouvou je navíc i zástava nemocnice. Když bylo jednou ze sankcí za nedodržení privatizačních podmínek vrácení majetku, tak přece nemůžete nemocnici zastavit.

HN: Takže budete chtít nemocnici zpátky?

My už ten majetek ani chtít zpátky nemůžeme, právě proto, že oni velkou část rozprodali, zbytek dali do zástavy a přesunuli ho jiným vlastníkům. Jediné, co můžeme chtít, je pokuta 10 milionů korun za nedodržení privatizační smlouvy, která počítala se zachováním šíře oborů. Ale to máte složité. Pokutu by musel zaplatit nový vlastník, který za porušení privatizační smlouvy nemůže.

HN: Před rokem a čtvrt jste dokonce po přepadové kontrole hrozil brandýské nemocnici kvůli nedostatku lékařů a sester odebráním registrace, což by znamenalo její zrušení. Nakonec jste ale nemocnici nezavřel, takže si asi nevedla zase tak špatně.

Oni vždy doložili, že ty úvazky lékařů a sester papírově mají. Navíc odebráním registrace nemocnice končí a vy stále řešíte dilema, jestli tam mít špatnou, nebo žádnou nemocnici. Třeba dětské oddělení tam je docela dobré, a pokud zrušíte celou nemocnici, tak ji zrušíte i s poměrně slušným dětským oddělením. A to jsme nechtěli.

HN: Nemocnici teď koupila firma Clear's Group. Její majitel Petr Švikovský slibuje, že nabere nové lékaře a sestry a obnoví některá oddělení. Věříte mu?

Celý rozhovor si můžete přečíst na serveru iHNED.cz nebo ZDE.

Brandýs? To byl tunel jak vyšitý
Ohodnoťte tento článek!