Britové a Němci radí, jak uznávat kvalifikace

Němečtí a britští odborníci školí české úředníky, jak lépe rozumět vzájemnému uznávání kvalifikací ve zdravotnictví z praktického hlediska. Twinningový projekt Evropské komise začal v polovině března a má trvat do dubna příštího roku. Na projekt dala Evropská komise 500 tisíc eur…

„Hlavním obsahem projektu je školení úředníků ve workshopech, které organizují britští a němečtí experti. Zaměstnanci ministerstva, IPVZ a Národního centra ošetřovatelství a nelékařských zdravotních oborů (NCONZO) znají zákon o vzájemném uznávání kvalifikací z teoretického hlediska, ale chybí jim praktické informace a zkušenosti zemí, kde tento systém funguje už dlouho,“ uvedla vedoucí projektu Eva Plachejdová, zástupkyně ředitelky odboru ošetřovatelství na ministerstvu zdravotnictví.

Projekt však měl ve skutečnosti začít mnohem dříve. Čeští úředníci musejí rychle dohánět velký skluz. „Vstupem ČR do Evropské unie mělo být vše kolem uznávání kvalifikací zajištěno. Toto zpoždění se jen těžko dohání,“ uvedla E. Plachejdová. „Postupujeme ale rychle – od půlky března už proběhlo přes dvacet seminářů.“

Konkrétní rady

Německý vedoucí projektu Otmar Kloiber uvedl, že cílem projektu není vypracovat administrativní struktury, ale zajistit konkrétní pomoc pro zdravotníky, kteří chtějí pracovat za hranicemi své země. „Chceme usnadnit volný pohyb zdravotníků oběma směry,“ uvedl O. Kloiber.

„Na seminářích probíráme konkrétní směrnice unie, které se zabývají uznáváním kvalifikací ve zdravotnictví, probíráme momentální trendy v této oblasti a diskutujeme o tom, jak směrnice prakticky aplikovat,“ říká předvstupní poradce Klaus Winkel.

(ivb), www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!