Britové lákají české lékaře na peníze, Součková se toho nebojí

Britové lákají české lékaře na peníze a slibují jim roční příjem až 4,5 milionu korun. Průměrný příjem kvalifikovaného lékaře v Česku přitom za rok dosahuje sotva desetiny. Ministryně zdravotnictví Marie Součková se houfného odchodu lékařů neobává…

PRAHA – „Nemyslím si, že je to jen otázka finanční,“ řekla. Podle ní většina lékařů dá přednost možnosti získat v tuzemsku docenturu či vést oddělení.

„Na kongresu ve Vídni nás oslovili Britové s lákavou nabídkou. Hledají lékaře na pozice konzultantů, tedy těch nejkvalifikovanějších pracovníků v nemocnicích,“ řekl předseda Lékařského odborového klubu Milan Kubek.

Lékař podle něj může získat v Británii dvouletý kontrakt, na který navazuje trvalá smlouva nebo i doživotní renta. Dostane také 1,5 milionu jako příspěvek na byt a 400 tisíc na přestěhování celé rodiny.

Zatímco v ČR je na 10 milionůobyvatel 40 tisíc lékařů,Británie má pro 65 milionůobyvatel 90 tisíc lékařů.Chybějící odborníky sesnaží získat v zemích,které přistupují k EU.

Zatímco v Česku je na 10 milionů obyvatel 40 tisíc lékařů, Velká Británie má pro 65 milionů obyvatel 90 tisíc lékařů. Chybějící odborníky se snaží získat v zemích, které přistupují k EU. V mezinárodním programu shání anesteziology, patology, radiology, psychiatry, onkology a traumatology.

Podle Kubka si lékař v Česku přijde v průměru na 35 tisíc korun měsíčně, v Británii na 5000 liber (250 tisíc korun). „Pokud chceme, aby kvalifikovaní lékaři v tuzemsku zůstali, nezbude nic jiného, než aby jejich příjmy stouply,“ zdůraznil.

Součková o výraznějším nárůstu platů lékařů zatím nehovoří. Chce je udržet doma tím, že jim umožní stáže v zahraničí. Hodlá to navrhnout na konferenci ministrů zdravotnictví přistupujících zemí, která se koná v dubnu v Praze.

Čeští lékaři by podle ministryně přenášeli do světa své zkušenosti a nové by v zahraničí získali, užitek z toho by měli čeští pacienti.

Ve své koncepci reformy počítá ministryně s růstem platů v rámci šestnáctitřídní tabulky. Ta platí od ledna, protože ale nemocnice byly zadlužené a Všeobecná zdravotní pojišťovna jim platila se zpožděním, zvýšily jen tarify.

Ostatní složky mzdy omezily, a tak lékaři dostali stejně. V první části reformy, která spočívá ve stabilizaci systému, dostaly nemocnice 3,4 miliardy a pojišťovny další tři. Nemocnice by tak postupně měly získat prostředky na vyplácení vyšších platů.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!