Britští lékaři usnadnili diagnostiku rakoviny jícnu

Vědci z Cambridgeské univerzity vyvinuli snadný test, jímž se dá zjistit rakovina jícnu, která je nejrychleji se rozvíjejícím rakovinným onemocněním v západním
světě. Pacient spolkne houbovitou pilulku i s vláknem, s jehož pomocí je houbička vytažena zpět…

Lékař získá buňky, které se na ni v jícnu otřely a jejichž rozborem se dá zjistit rakovina v raném stadiu.

Dosud se test prováděl endoskopickým vyšetřením. Do jícnu se při něm zavádí hadička s malou kamerou na konci. Díky ní může lékař prohlédnout vnitřní stěny jícnu a pak rozhodne o histologickém vyšetření.

Metoda je ale nejen drahá, ale také ne zcela bezpečná, takže se jí někteří lékaři snaží podle serveru BBC spíš vyhnout.

Rebecca Fitzgeraldová z Cambridgeské univerzity nyní nabízí mnohem rychlejší a snazší metodu. Jakmile pacient polkne její houbičku připevněnou na konci vlákna, vytáhne ji lékařka ven a může prověřit stav buněk, které se na pilulku ze stěn jícnu

otřely.

Rakovina jícnu bývá často diagnostikována příliš pozdě a 50 procent pacientů na ni do roka zemře. „Kdybychom dokázali zachytit onemocnění v raném stadiu, bylo by 80 procent vyléčených,“ řekla Fitzgeraldová.

Jeden z těch, kdo se nové vyšetřovací metodě podrobili, je Alan Bridge. „Vůbec jsem to necítil, i když mě varovali, že to bude trochu bolet,“ řekl.

V minulých 20 letech stoupl počet onemocnění jícnu o 350 procent. „Je to druh rakoviny, kterého v západním světě přibývá nejvíc. Nevíme proč,“ řekl Fitzgeraldové spolupracovník Ron Laskey.

Lékaři se domnívají, že hlavními rizikovými faktory je kouření a konzumace horkého jídla, alkoholu a nevhodných potravin – uzenin a grilovaného masa.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!