Brněnská charita vyhlašuje sbírku na lékaře v iráckém Kurdistánu

Diecézní charita Brno vyhlašuje peněžitou sbírku na podporu lékařského střediska v iráckém Kurdistánu.

Peníze poslouží na zdravotnický materiál a platy lékařů, kteří budou působit v nejvíce zničeném, ale již osvobozeném městě Shingal. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí charity Ivana Němcová Reutin. Město na hranici se Sýrií v minulosti obsadila teroristická organizace Islámský stát a jakákoliv pomoc tam zatím chybí, doplnila.

Číslo konta sbírky je 4211161187/6800. Peníze pokryjí mzdy dvou praktických lékařů do konce příštího roku a půjdou na léky i materiál. „Rádi bychom sbírkou získali nejméně tři miliony korun, zbytek peněz ve výši 7,5 milionu korun se budeme snažit získat prostřednictvím grantů a sponzorů,“ doplnila mluvčí. Cílem projektu je zajistit dostatečnou zdravotní péči, aby se více lidí odhodlalo k návratu a nemuselo být v táborech nebo migrovat do jiných zemí. Ročně může klinika ošetřit až 5000 pacientů.

Irácký Kurdistán je oblast sousedící s Tureckem, Sýrií a Íránem. Shingal je město velikosti Olomouce, kde původně žili Iráčané, Arabové, Kurdové, Jezídi a křesťané. „V srpnu roku 2014 však bylo město obklíčeno Islámským státem a zničeno. Mnoho obyvatel přišlo o život, jiní skončili v otroctví a další byli sexuálně zneužiti. Islámský stát terorizoval region do listopadu 2015, kdy se ho podařilo kurdské armádě osvobodit,“ uvedla Němcová Reutin.

Tisíce lidí zemřely, skončily v zajetí nebo utekly do hor a uprchlických táborů. „Shingal od svého osvobození byl městem duchů, kde operovali pouze kurdští vojáci. V posledních šesti měsících se však do něj začínají vracet celé rodiny,“ řekl koordinátor mise brněnské charity Filip Habrman.

Podle charity v oblasti na rozdíl od jiných postižených regionů nepůsobí žádná světová humanitární organizace, pouze dvě charitativní sdružení, a to Barzani charity Foundation a Shingala Azad ve spolupráci s brněnskou charitou. První z nich zajišťuje lidem vodu, jídlo a teplo, druhá se zaměřuje na zdravotní péči. Brněnská charita se tak podílí na přípravě střediska poskytující základní zdravotní péči a v budoucnu se plánuje vybudovat nemocnice se všemi specializovanými odděleními.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!