Brněnská Úrazová nemocnice se nejspíš přestěhuje v listopadu

Titulní obrázek

Vážně zraněné z Brna a okolí nejspíš přestanou záchranáři vozit do Úrazové nemocnice letos v listopadu. V tento měsíc by se z budovy nemocnice v centru města mělo začít stěhovat takzvané traumacentrum. Listopadový termín předpokládá ředitel Fakultní nemocnice Brno (FNB) Roman Kraus…

Právě do bohunického areálu FNB by se traumacentrum mělo stěhovat. Kraus dnes ČTK řekl, že část prostor pro traumatologii je hotových a další se dokončují.

„Urgentní příjem je hotov, teď se tam stěhují přístroje. Jsem si jist, že do konce srpna bude v provozu,“ řekl Kraus. Lůžkové oddělení, které se nyní dobudovává, stavbaři dokončí také ještě o prázdninách. Na konci října má pak skončit rekonstrukce operačních sálů. Chybět bude pouze spinální jednotka, kde se zotavují pacienti po vážných úrazech páteře a míchy. Má být vybudovaná příští rok.

Zatímco stavebně se ve FNB na stěhování Úrazové nemocnice chystají, další okolnosti přesunu zůstávají nedořešeny. Stále se například přesně neví, jakým způsobem přejdou do FNB nynější zaměstnanci Úrazové nemocnice, ani kolik jich bude. Kraus už dříve příslíbil, že zaměstná všechny, kdo o to budou mít zájem. Dokument o garanci práce však zatím s fakultní nemocnicí podepsaly desítky lidí. V Úrazové nemocnici pracuje kolem 600 zaměstnanců.

Podle zainteresovaných lidí se stěhování dosud přesně nenaplánovalo, protože všichni čekají, jak ve sněmovně dopadne zákon o převedení nemocnice na Brno. „Zákon může vše změnit,“ řekl ČTK ředitel Úrazové nemocnice Petr Svoboda. „Záleží moc na tom, jak zákon dopadne a jak se k tomu následně postaví zdravotní pojišťovny,“ řekl i Kraus.

Brněnští radní už dříve oznámili, že Úrazovou nemocnici by jako její případní zřizovatelé chtěli dál provozovat v její současné podobě. Podle ministerstva zdravotnictví by to však bylo už bez traumacentra, které chce úřad každopádně stěhovat do Bohunic. Otázkou je, jaké smlouvy by pak s redukovanou Úrazovou nemocnicí uzavřely pojišťovny. Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák už dříve řekl, že VZP nebude v Brně vynakládat peníze na další traumatologické centrum. I u běžnější péče bude zvažovat, zda je v Brně, kde funguje řada nemocnic, potřeba.

ČTK

Brněnská Úrazová nemocnice se nejspíš přestěhuje v listopadu
Ohodnoťte tento článek!