Přejít na obsah

Brněnské lékařské výzkumné centrum má jisté peníze z EU

zpět
21.6.2011
euro
zvětšiteuroZdroj: blogspot.com

euro | Zdroj: blogspot.com

 

V Brně vznikne centrum medicínského výzkumu za zhruba pět miliard korun. Projekt Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC) získal v Bruselu oficiálně potvrzení evropské dotace zhruba 2,5 miliardy korun, sdělila mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny Šárka Urbánková.

Podle serveru Česká pozice projekt podpisem stvrdil eurokomisař Johannes Hahn. ICRC vzniká v nemocničním areálu.

„Je to pro nás radostná zpráva, že vize, na nichž jsme léta pracovali, se budou moci uskutečnit,“ uvedla mluvčí.

ICRC by mělo vyvíjet nové metody léčby asi 70 procent chorob, na které lidé nejčastěji umírají. Cílovými obory budou kardiovaskulární medicína, gastroenterologie, tedy obory léčby trávicího ústrojí, neurovědy, onkologické obory a biotechnologie.

Konkrétně by vědci měli vyvinout například nové metody pro diagnostiku a léčbu chronického srdečního selhání či zkoumat zavedení transplantace ostrůvku slinivky břišní, která má zlepšit léčbu pacientů s cukrovkou. Další výzkum se soustředí na léčbu nádorů mozku a epilepsie - cílem je vyvinout metody, které by nahradily dnes používané operace.

Stavba ICRC začala v areálu svatoanenské nemocnice loni. Potrvá rok a půl. Ze státního rozpočtu půjde na výstavbu ICRC asi 2,4 miliardy korun. Dotace z EU půjde na vědecko-technickou činnost, například na vybavení centra špičkovými přístroji a na personální zajištění vědců.

ICRC je druhým velkým výzkumným střediskem, na které Brno získalo evropskou dotaci. Počátkem června Evropská komise schválila 5,2 miliardy korun na výstavbu Středoevropského technologického institutu (CEITEC).

Institut má vytvořit špičkové podmínky a zázemí pro výzkum biotechnologií, biomedicíny, pokročilých materiálů a technologií. CEITEC, jinak projekt brněnských vysokých škol, má poskytnout zázemí 800 vědcům. Mají mít k dispozici nejmodernější laboratoře.


Komentovat článek: Brněnské lékařské výzkumné centrum má jisté…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné