Brněnský krajský soud prověří verdikt v kauze tkáňové banky

Titulní obrázek

Podle obžaloby bylo od září 2002 do října 2004 v 26 případech z Brna do společnosti Euroskinbank v Nizozemsku transportováno přibližně 597.000 centimetrů čtverečních kožních štěpů. Brněnská fakultní nemocnice, která banku provozuje, přišla podle policejních expertů o sedm milionů korun…

Brněnský krajský soud se bude v odvolacím řízení zabývat kauzou brněnské tkáňové banky. Její bývalý šéf Jiří Adler byl loni v listopadu za nelegální obchody s lidskou kůží odsouzen k podmínce a pokutě 1,5 milionu korun.

Spolu s ním byli potrestáni i jeho čtyři někdejší podřízení. Proti verdiktu se ale odvolali. Proto musí závěry ve verdiktu brněnského městského soudu projednat krajský soud.

Pracovníkům tkáňové banky hrozilo původně až osm let vězení. Podle obžaloby bylo od září 2002 do října 2004 v 26 případech z Brna do společnosti Euroskinbank v Nizozemsku transportováno přibližně 597.000 centimetrů čtverečních kožních štěpů.

Brněnská fakultní nemocnice, která banku provozuje, přišla těmito transakcemi podle policejních expertů o sedm milionů korun.

„Hanebně si nechali platit za části lidského těla. Lidské tělo ale nesmí být předmětem obchodu,“ uvedl v odůvodnění verdiktu soudce Aleš Dufek, který se touto kauzou zabýval.

ČTK

Brněnský krajský soud prověří verdikt v kauze tkáňové banky
Ohodnoťte tento článek!