Brněnský soud se začne zabývat případem tkáňové banky

Titulní obrázek

Brněnský městský soud se začne zabývat případem někdejšího šéfa Tkáňové banky Fakultní nemocnice v Brně Jiřího Adlera a jeho bývalých pěti podřízených. Policie jim klade za vinu, že nelegálně vyváželi kožní štěpy z banky do Nizozemska…

Brněnský městský soud se dnes začne zabývat případem někdejšího šéfa Tkáňové banky Fakultní nemocnice v Brně Jiřího Adlera a jeho bývalých pěti podřízených. Policie jim klade za vinu, že v letech 2003 až 2004 připravili nemocnici nelegálními obchody s lidskou kůží o sedm milionů korun. Kožní štěpy z banky dostávala firma Euroskinbank v Nizozemsku.

Za nedovolené nakládání a obchod s lidskými tkáněmi a orgány hrozí až osm let vězení. Tkáňová banka zpracovává a uchovává vzorky kůže odebírané obětem různých neštěstí. Používány jsou například při různých plastických operacích. Vzorky z brněnské nemocnice by měly být použity v Česku. Pokud jsou vyváženy, pak jen v případě, že na ně čeká v zahraničí konkrétní pacient.

V letech 2003 až 2004 se to ale nedělo. Štěpy dostávala nizozemská společnost, která Adlerovi a jeho kolegům zasílala finanční odměny na jejich účty. Část z této hotovosti šestice použila pro vlastní potřebu. Za většinu prostředků nakoupila Nadace Život a další instituce přístrojové vybavení, které má tkáňová banka v zápůjčce. Technika byla podle žaloby koupena za peníze z nezákonných obchodů.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!