Brněnští lékaři se chystají na stáž v Mayo Clinic

Titulní obrázek

Z Brna odjede letos v září skupina lékařů na stáž v prestižní americké Mayo Clinic. Pod dohledem tamních odborníků se budou učit nové způsoby operací a budou se podílet na výzkumu. Pro brněnské zdravotnictví je jejich stáž prospěšná, k pacientům z regionu se tak po návratu odborníků dostanou způsoby léčby, které by se jinak do klinické praxe v Evropě prosadily až v následujících pěti letech…

Brno – řekl výkonný ředitel projektu Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC) Tomáš Kára.

Jako příklad uvedl složité srdeční operace. Američané z Mayo Clnic jsou některé z nich schopni provést, aniž by museli využít mimotělní krevní oběh. Využívají při tom například robotické chirurgie. Takový postup je pak pro pacienta daleko šetrnější.

„Vyvinout takovýto postup trvá velmi dlouho, naučit se ho trvá potom také velmi dlouho,“ řekl Kára s tím, že brněnští lékaři budou mít díky projektu ICRC možnost se tyto operace naučit pod vedením chirurgů, kteří je vyvinuli. Počítá se s tím, že ačkoli jsou zákroky patentově chráněné, přenesou je pak do brněnského ICRC, a tak k českým pacientům.

Stáž na Mayo Clnic absolvuje jen letos deset českých lékařů. Část z nich odjede za oceán na několik měsíců, část jich zde bude pracovat na léčbě a výzkumu několik let. Jak řekl Kára, patrně žádná jiná ze zemí na světě nemá s Mayo Clnic tak intenzivní spolupráci jako Česká republika.

Chystané Mezinárodní centrum klinického výzkumu (ICRC) láká do Brna také americké odborníky. Za poslední rok jich přijelo na Moravu 12, v Brně přednášeli, konzultovali s kolegy novinky v oboru a také se vyjadřovali k plánované léčbě konkrétních pacientů.

Podle Káry mají i Češi Američanům co nabídnout. Česká medicína má prý v zahraničí vynikající kredit a například v léčbě akutního infarktu myokardu je na světové špici. V Brně se také odehrává část společných výzkumů, limitem pro vědce jsou však zatím prostorové podmínky a technologie. To by mělo změnit chystané ICRC.

Mezinárodní centrum klinického výzkumu (ICRC) by se mělo stavět v areálu Fakultní nemocnice u svaté Anny. Projekt k investici za zhruba dvě miliardy korun se nyní přepracovává, aby budoucí výzkumné centrum lépe ladilo se svatoanenskou nemocnicí. Pracuje na tom odborná komise, kterou za tím účelem ustavil ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

ČTK

Brněnští lékaři se chystají na stáž v Mayo Clinic
Ohodnoťte tento článek!