Přejít na obsah

Brněnští lékaři se chystají na stáž v Mayo Clinic

zpět
29.8.2007

Z Brna odjede letos v září skupina lékařů na stáž v prestižní americké Mayo Clinic. Pod dohledem tamních odborníků se budou učit nové způsoby operací a budou se podílet na výzkumu. Pro brněnské zdravotnictví je jejich stáž prospěšná, k pacientům z regionu se tak po návratu odborníků dostanou způsoby léčby, které by se jinak do klinické praxe v Evropě prosadily až v následujících pěti letech...

Brno - řekl výkonný ředitel projektu Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC) Tomáš Kára.

Jako příklad uvedl složité srdeční operace. Američané z Mayo Clnic jsou některé z nich schopni provést, aniž by museli využít mimotělní krevní oběh. Využívají při tom například robotické chirurgie. Takový postup je pak pro pacienta daleko šetrnější.

„Vyvinout takovýto postup trvá velmi dlouho, naučit se ho trvá potom také velmi dlouho,“ řekl Kára s tím, že brněnští lékaři budou mít díky projektu ICRC možnost se tyto operace naučit pod vedením chirurgů, kteří je vyvinuli. Počítá se s tím, že ačkoli jsou zákroky patentově chráněné, přenesou je pak do brněnského ICRC, a tak k českým pacientům.

Stáž na Mayo Clnic absolvuje jen letos deset českých lékařů. Část z nich odjede za oceán na několik měsíců, část jich zde bude pracovat na léčbě a výzkumu několik let. Jak řekl Kára, patrně žádná jiná ze zemí na světě nemá s Mayo Clnic tak intenzivní spolupráci jako Česká republika.

Chystané Mezinárodní centrum klinického výzkumu (ICRC) láká do Brna také americké odborníky. Za poslední rok jich přijelo na Moravu 12, v Brně přednášeli, konzultovali s kolegy novinky v oboru a také se vyjadřovali k plánované léčbě konkrétních pacientů.

Podle Káry mají i Češi Američanům co nabídnout. Česká medicína má prý v zahraničí vynikající kredit a například v léčbě akutního infarktu myokardu je na světové špici. V Brně se také odehrává část společných výzkumů, limitem pro vědce jsou však zatím prostorové podmínky a technologie. To by mělo změnit chystané ICRC.

Mezinárodní centrum klinického výzkumu (ICRC) by se mělo stavět v areálu Fakultní nemocnice u svaté Anny. Projekt k investici za zhruba dvě miliardy korun se nyní přepracovává, aby budoucí výzkumné centrum lépe ladilo se svatoanenskou nemocnicí. Pracuje na tom odborná komise, kterou za tím účelem ustavil ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Brněnští lékaři se chystají na stáž v Mayo…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Brněnští lékaři se chystají na stáž v Mayo…

Komentáře

další 3 komentáře
Katerina Stovickova Srovnani s Ruskem  | 29. 08. 2007 22:12

V lecbe akutniho infarktu myokardu se sice pouzivaji podobne metody jako v USA napr.potahovane stenty, ovsem ceska medicina se ma jeste od americke co ucit. Napr. dentiste. Kdyz jsem zacala zit v USA, tak muj zubar mi rekl:" No jo, ty mas zuby jako z Ruska, velmi spatna pece". K nedokoncene praci dentalniho kanalu, ktery delal jeden pan zubar z Prahy Hauspalky, mi rekl:" At jdu toho ceskeho zubare soudit, ze vykon,ktery provedl je nedokoncen a naprosto v rozporu s lekarskou etikou". Nechapal, jak muze cesky zubar nasadit korunku na nedokonceny drenovy kanal s nervem.Take nechapal, jak muze cesky zubar nalezt kaz bez RTG snimku. Ale RTG zubu pojistovny v CR nehradi, na nemz ty kazy presne vidime. Postrada to nekdy logiku a lekarskou etiku to ceske zdravotnictvi....

Milan Šilhan Re:Jo Kára a pár doktorů si na tom založil kariéru  | 29. 08. 2007 20:25

Hlavním činitelem tohoto velmi rozporného projektu vedle šéfa vědeckého marketingu Dr Káry, byl náš parlamentní známý Dr Pohanka a třetici by měl uzavřít současný ředitel FN Brno Dr Kraus. Je víc jak pravděpodobné, že opět vstal v ICRC jak fénix z popela obrozený DR Pohanka. Projekt starý víc jak 4 roky byl protlačen do vlády trojicí Ing.Jahn-Dr Pohanka a později Dr Rath, přes odpor vědecké rady MZ, jako projekt aktuálně nepotřebný. Dr Julínek se svými činiteli ( většinou stejnými jako byli někteří původní ) dal projekt přepracovat ( původně 2 miliardy stavba, nejméně 3 vybavení ), aby náklady tak nekřičely. Pokud vím, někdo zpracoval "investigativně žurnalisticky" celou kauzu ICRC Brno od začátku do současnosti. Četl jsem některé autentické materiály z plánu ICRC a musím říci, že to stálo za to. Mimořádně zajímavý bude nákladový účet za vše, co se již muselo zaúvěrovat, zaplatit, z jakých zdrojů, co všechno bylo ve hře, jak víc jak věda měly váhu stavební organizace, protože pro Brno to byl úžasný job. Celý tento kapric zorganizovaný jmenovanými "hráči" ( tak říkal Pohankovi starosta Péťa ), mohl stát ( pokud by to mělo mít smysl ) na mnohem lepším a z mnoha hledisek výhodnějším místě, ale politický kapric, je politický kapric. Tehdy byl Pohanka ještě významným politickým bafuňářem ČSSD. Nepochybuji o tom, že již tehdy měl podvlečeno jiné politické triko.

Alois Jo Kára a pár doktorů si na tom založil kariéru  | 29. 08. 2007 16:08

a zamýšlí se vůbec někdo tím, jestli to k nečemu skutečně potřebujeme?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné