Brno chce dostat Úrazovou nemocnici z minusu do kladného výsledku

Brno chce v příštích třech letech dostat hospodaření Úrazové nemocnice ze záporných do kladných čísel. Letos ztráta činila skoro 100 milionů korun a bude ji muset uhradit město, řekl primátorův náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL).

Podle Hladíka je cílem učinit nemocnici provozně soběstačnou s tím, že by jí město přispívalo 20 milionů na vybavení. Ke zlepšení hospodaření mají vést vyšší příjmy od zdravotních pojišťoven, úsporná opatření i rozšíření péče.

Úrazová nemocnice je ve ztrátě dlouhodobě. Město loni v prosinci vyměnilo ředitele. Karla Doležala nahradil Zdeněk Buštík. Vedení radnice letos v lednu uvedlo, že nemocnice v minulosti uměle snižovala ztrátu nereálnými položkami na výkony. Proto se letos po jejich rozpouštění ztráta přiblížila až ke 100 milionům korun, což chce město řešit a propad zastavit. „Usilujeme o ekonomickou stabilizaci Úrazové nemocnice. Přijali jsme plán s dílčími opatřeními, díky kterým by se rozpočet během tří let mohl dostat z červených do černých čísel při zachování kvality a rozsahu péče,“ uvedl Hladík.

Kroky jsou rozděleny do čtyř skupin. Prvním krokem je zvýšit příjem od zdravotních pojišťoven, druhým zvýšení příjmů z péče hrazené pacienty a z oblasti výzkumu, vývoje, klinických studií a vzdělávání, třetím je změna organizace práce a čtvrtým úsporná opatření, která ušetří peníze v oblasti zdravotnického materiálů, léků, ale i snížením počtu pracovníků. Podle Hladíka se v budoucnu rozšíří i působnost nemocnice o zákroky, které se nyní neprovádějí, přitom jsou lépe placené. „Vše budeme dělat postupně. Příští rok dáme 50 milionů korun, ale ve výsledku by to po třech letech mělo skončit tak, že bude nemocnice soběstačná v otázkách provozu a my jenom budeme dávat peníze na technický stav a vybavenost,“ dodal Hladík.

Ohodnoťte tento článek!