Brno má nové centrum, které pomáhá přestat pít alkoholikům

alkoholismus, alkoholik

V Brně působí nové centrum, kam se se svými potížemi mohou obrátit lidé závislí na alkoholu. Je otevřené těm, kteří se vrátili z protialkoholní léčby a potřebují v abstinenci podporu, i lidem, kteří léčbu dosud nezahájili. Centrum provozuje v Brně-Židenicích obecně prospěšná společnost A Kluby ČR.

Je jediná v regionu, která nabízí této cílové skupině kombinaci sociálních a léčebných služeb, řekla ČTK za organizaci Veronika Šuráňová.

A Kluby ČR ročně pomohou asi 650 lidem. Obracejí se na ně lidé z celé Moravy, protože podobných center je málo. Do Brna tito klienti buď dojíždějí, nebo využívají internetové poradny. A Kluby pro ně chtějí brzy zprovoznit i chat.

Podle Šuráňové poskytuje společnost dva základní druhy služeb. První jsou určené těm, kdo se vrátili z protialkoholního léčení.

„V léčebně byli v chráněném prostředí, zatímco po skončení pobytu se vrátí zpět do svého života, kde se jim rozpadá manželství, mají dluhy, nemají práci. Problémy jsou kumulované a je jich hodně,“ uvedla Šuráňová. Riziko, že takový člověk začne znova pít, je podle ní vysoké. „A hodně se to děje,“ dodala.

A Kluby provozují pro tyto potřebné poradnu, kde jim odborníci pomohou řešit například potíže s dluhy, bydlením i prací. Člověk může také najít podporu v terapeutických skupinách, kde se potká s lidmi s obdobnými potížemi.

V nabídce je i individuální terapie a psychologické poradenství. Centrum je otevřené i pro rodiny závislých – část rodinných příslušníků může podle Šuráňové alkoholika k sáhnutí po alkoholu podněcovat, aniž si to uvědomuje. Cílem je pomoci i rodinným příslušníkům a blízkým.

Druhá část služeb je určena lidem, kteří sice pijí, ale uvědomují si to a chtějí s tím něco dělat.

Na otevření nového centra a jeho provoz do konce roku 2012 získaly A Kluby evropskou dotaci 4,6 milionu korun. Náklady tyto peníze kryjí částečně. Dotace však mimo jiné umožní, aby v A Klubech pomohli všem, kdo o to budou mít zájem. Dřív to kvůli omezené kapacitě nešlo. Odborníci léčeným alkoholikům obecně doporučují, aby na doléčovací skupiny docházeli asi rok.

Problematických uživatelů alkoholu nebo přímo závislých je v Česku až sedm procent populace, poměr mužů a žen je jedna ku jedné. Abstinovat vydrží jen část léčených alkoholiků. Například na detoxifikační jednotce v pražském Apolináři je podíl prvoléčby a opakované léčby 3:2.

Ohodnoťte tento článek!