Brno má po dvou letech opět hospic pro nevyléčitelně nemocné

Hospic sv. Alžběty má deset lůžek a brzy se bude rozšiřovat o dalších šest, řekla včera ředitelka ústavu Viola Svobodová. Je také šéfkou občanského sdružení Gabriela, které hospic vybudovalo a provozuje…

BRNO – Brno má po dvou letech opět hospic pro nevyléčitelně nemocné. Je znovu v církevním objektu v Kamenné ulici, kde do roku 2002 působilo obdobné zařízení Masarykova onkologického ústavu. Hospic sv. Alžběty má deset lůžek a brzy se bude rozšiřovat o dalších šest, řekla včera ředitelka ústavu Viola Svobodová. Je také šéfkou občanského sdružení Gabriela, které hospic vybudovalo a provozuje.

Cílem hospicové péče je zajistit důstojné dožití pro nevyléčitelně nemocné, kteří nemohou poslední fázi své choroby strávit v domácí péči. Hospiců je v Česku sedm, zřízení dalších se připravuje. V Jihomoravském kraji jsou dva, druhý je v Rajhradě u Brna.

V nově otevřeném hospicu naleznou klienti tři třílůžkové pokoje a jeden jednolůžkový. Možnost denní přítomnosti příbuzných pacienta je samozřejmostí. Těm, kteří se o nevyléčitelně nemocného starají doma, nabízí ústav také půjčovnu pomůcek. V ní lze zapůjčit například postele, kolečková křesla, podložní mísy, injektážní strojek nebo chodítka.

Příbuzným smrtelně nemocných a pozůstalým pak slouží i speciální poradna. V ní lidé naleznou jak odborné rady týkající se péče o nemocné, tak i psychologickou podporu v případě smrti blízkého, poznamenala Svobodová. Podle ní truchlící příbuzní potřebují mnohdy více pomoci než samotní pacienti. Hospic chce s pozůstalými udržovat dlouhodobý kontakt a nabízet jim dopisní formou pomoc i několik měsíců od úmrtí jejich příbuzného.

Vybudování hospicu stálo sdružení Gabriela na 850.000 korun, stejná suma je potřebná i k rozšíření současné kapacity ústavu. Zhruba polovinu nákladů na provoz zařízení hradí podle Svobodové zdravotní pojišťovny, na zbytek přispívají sponzoři. Žádost o přijetí k hospicové péči naleznou zájemci na internetové adrese www.hospice.cz. Další informace podají zaměstnanci ústavu na telefonním čísle 777 883 639.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!