Brno se poprvé zapojí do osvětové kampaně o dětské onkologii

Rakovinou onemocní v Česku přibližně 350 dětí ročně. Do osvětové kampaně u příležitosti mezinárodního dne dětské onkologie se poprvé zapojí i Brno. Akce potrvá od 16. do 18. února.

Cílem akce je seznámit lidi s problematikou dětské onkologie a podpořit současné i bývalé pacienty a jejich rodiny, uvedli včera na tiskové konferenci zástupci Fakultní nemocnice Brno. „Dětské nádory patří mezi vzácná onemocnění, ale týkat se to může kohokoliv z nás. Je důležité poučit všeobecnou populaci, že to hrozí i u malých dětí,“ řekla dětská onkologická lékařka Viera Bajčiová. Společnost si podle ní spojuje rakovinu až s vyšším věkem a na mladé pacienty zapomíná.

Česká medicína v léčbě dětských onkologických onemocnění výrazně pokročila. „Když jsme začínali, tak nepřežíval skoro nikdo, ale od 80. let začalo přežívat zhruba deset až 15 procent dětí,“ uvedl přednosta Kliniky dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno Jaroslav Štěrba. Dnes dosahuje úspěšnost léčby v Česku téměř 90 procent.

Přesto jsou nádory na druhém místě v příčinách úmrtí u dětí do 15 let. Mezi nejčastější typy onemocnění patří akutní leukémie a nádory mozku. Lékaři poukazují na to, že i přes úspěšnost léčby si s sebou děti do života nesou další problémy, které snižují kvalitu jejich života.

Odborníci Dny dětské onkologie vítají. „Rodiče i pacienti musí vidět, že děti se vyléčí a žijí kvalitní život. Dnes už prakticky nikdo není invalidní, s výjimkou mozkových nádorů a nádorů končetin,“ řekla pediatrička Hana Hrstková.

Třídenní program začne v pátek na náměstí Svobody, v sobotu pokračuje i v brněnské hvězdárně a v Knihovně Jiřího Mahena, kde bude na děti čekat čtení s ambasadorkou projektu, herečkou Hanou Holišovou. V neděli uspořádají organizátoři snídani pro pacienty na oddělení dětské onkologie.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!