Brno si uchránilo projekt Mayo Clinic

Ne vždy se brněnský primátor a jihomoravský hejtman shodnou. Příznivci i odpůrci projektu Mezinárodního centra klinického výzkumu ( ICRC) se včera sešli na konferenci v Brně. Kritiků však nakonec bylo minimum, naopak zařízení podpořila brněnská radnice i hejtmanství…

Příznivci i odpůrci projektu Mezinárodního centra klinického výzkumu ( ICRC) se včera sešli na konferenci v Brně. Kritiků však nakonec bylo minimum, naopak zařízení podpořila brněnská radnice i hejtmanství.

Ne vždy se brněnský primátor a jihomoravský hejtman shodnou. Včerejší konference v Brně však ukázala, že ztráta plánovaného Mezinárodního centra klinického výzkumu ICRC pro jihomoravskou metropoli by mrzela jak Richarda Svobodu, tak Stanislava Juránka. Oba spojila hrozba Prahy, že pokud se investoři v Brně nedohodnou, má hlavní město o projekt zájem. “ Přesun projektu do Prahy by bylo skandálním popřením podpory hospodářského rozvoje regionu, kterého mají vládní činitelé plná ústa,“ uvedl primátor Richard Svoboda.

Hejtman Juránek prý přesně aktivní zájem Prahy očekával. “ Ovšem neuvědomují si, že nabídka zněla na investici ve městě Brně. Jsem rád, že si Brno vyhlédli, beru to jako dobrou vizitku brněnských odborníků,“ uvedl Juránek.

Podle něj existuje jediná možnost – buď investici podpořit, nebo v Brně mezinárodní klinika nebude. “ Přitom pobídky v investičních zónách stojí mnohokrát víc,“ upozornil Juránek v odkazu například na rozvojové projekty na Černovické terase.

Vznik centra podpořili dopisem rektoři tří brněnských vysokých škol – Masarykovy univerzity, Vysokého učení technického a Veterinární a farmaceutické univerzity. Premiér Jiří Paroubek účastníkům včerejší konference vzkázal, že otázku financování centra předloží na jednání vlády v nejbližším termínu.

Kdy konkrétně to bude, ale mluvčí vlády Lucie Orgoníková nedokázala specifikovat. Podklady pro ministry připravuje šestičlenná odborná komise, ve které zasedá například i zástupce Fakultní nemocnice Brno, která není projektu příliš nakloněna.

Hlavní náplní činnosti ICRC má být výzkum v oborech kardiologie, kardiochirurgie, vnitřní lékařství, akutní medicína a neurologie. Centrum by mělo vzniknout ve spolupráci s americkou klinikou Mayo v areálu Fakultní nemocnice u sv. Anny. Odhad celkových nákladů je dvě miliardy korun. Mayo Clinic patří mezi nejprestižnější ústavy ve Spojených státech. Léčili se na ní mimo jiné bývalí prezidenti James Carter nebo Ronald Reagan.

Co včera zaznělo o projektu Mayo Clinic

“ Je potřeba si rozmyslet, jestli nás v budoucnu ochrání špičkové medicínské centrum nebo jeden grippen bez křídla. Cenově to je srovnatelné.“

děkan Lékařské fakulty MU Jan Žaloudík

“ Je důležité mít v Česku FC Barcelona, a ne jen vesnické kluby.“

přednosta kardiocentra LF UK Praha Petr Widimský

“ Někomu prostě vadí slovo experimentální. Pražský IKEM má slovo experimentální také v názvu a pokusy na lidech se tam nedělají.“

ředitel nemocnice U svaté Anny Roman Kraus

GÁBINA PERINGEROVÁ, PAVEL GEJDOŠ

Deníky Bohemia

Ohodnoťte tento článek!