Brno vypracuje plán zdraví, zlepší dostupnost služeb pro lidi

Brno si nechá téměř za 370.000 korun vypracovat plán zdraví pro roky 2018 až 2030. Hotový by mohl být do konce letošního roku, řekl primátorův náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle něj plán zanalyzuje situaci ve zdravotnictví a navrhne strategii včetně investic v dalších letech.

Brno podle něj žádný podobný plán nemá. Bude obsahovat čtyři základní okruhy, a to politiku a rozvoj zdravotnických služeb a prevence, politiku zdravé rodiny, aktivní a zdravé stárnutí a prevenci proti násilí v rodině, jejíž součástí bude problematika domácího násilí. „Budeme vědět, co je potřeba vybudovat, zrekonstruovat nebo opravit, ale také, jestli je potřeba doplnit zdravotní služby, síť poskytovatelů nebo aktivity pro děti, mládež a rodiny,“ vyjmenoval Hladík.

Podle něj v Brně žije mnoho obyvatel ve vysokém věku. „Jsme město s vysokým věkem dožití. Proto se budeme zabývat Alzheimerovou nemocí a dalšími chorobami ve stárnutí jako například Parkinsonova choroba nebo diabetes. Chceme, aby byl dostatek služeb pro tyto lidi. Plán nám ukáže, co chybí, jestli jsou to lůžková zařízení, ambulantní služby a podobně,“ nastínil náměstek.

Z plánu by měly vzejít i údaje o tom, jak si vede projekt Senior point, Family point a podobné. „U tematických oblastí zahrnujících rodinu a seniory budeme řešit i otázky podpory domácích pečovatelů nebo podporu zdravého životního stylu,“ dodal Hladík.

Na zpracování plánu bude město spolupracovat s Jihomoravským krajem, Ústavem zdravotnických informací a statistiky, Masarykovou univerzitou, zdravotnickými zařízeními na území města, ale i se zdravotními pojišťovnami nebo neziskovými organizacemi.

Ohodnoťte tento článek!