Bruntálská nemocnice skončí v konkursu

Nemocnice v Bruntále krachuje a nový majitel společnost Euromednet pošle zdravotnické zařízení do konkurzu. Manažeři zároveň naznačili propuštění několika desítek zaměstnanců. Jedním dechem ale upozorňují, že pacienti krach firmy nepocítí…

Dluhy a ztráta překročily sto miliónů korun * Pacienti prý bankrot nepocítí

Záhy po převzetí na konci března Euromednet zjistil, že nemocnice vykazuje ztrátu 53 miliónů korun a zařízení tíží dluhy téměř 100 miliónů korun.

„Ekonomická a finanční situace nemocnice je natolik špatná, že podle platných zákonů na ni měl být vyhlášen konkurz už v minulých letech,“ uvedl předseda představenstva Euromednetu Marek Potysz. Jak vysvětlil, v minulosti byla nemocnice velmi pochybně řízena a zcela selhal ekonomický dohled.

Bude se propouštět

Bruntálské zařízení proto přebere nemocnice v nedalekém Rýmařově, která Euromednetu patří už od února. V Rýmařově zůstane interna s jednotkou intenzívní péče a po dohodě s pojišťovnami by se stejným směrem přemístila rehabilitační péče.

Do Bruntálu se přestěhují chirurgické obory včetně gynekologie. V obou městech zůstanou odborné ambulance, aby lidé nemuseli dojíždět. Jak uvedla mluvčí Simona Součková, v případě potřeby zajistí Euromednet dopravu.

Jak manažeři dodali, počítají i se snížením počtu lůžek a propuštěním několika desítek pracovníků, nejvíce jich zřejmě odejde z úseku správy nemocnice. „V žádném případě ale nebude omezena lékařská péče,“ dodal Potysz.

O situaci v nemocnici se velmi zajímá i bruntálská radnice, včera odpoledne se nečekanými novinkami zabývali radní.

„O problémech v nemocnici jsme věděli, ale překvapila míra zadluženosti. Doufáme, že konkurz povede jen k ekonomické stabilitě,“ řekl bruntálský starosta Stanislav Navrátil (USDEU).

Jak uvedl, v žádném případě nechtějí dopustit horší dostupnost lékařské péče. Dva a půl měsíce na konci loňského roku vedl bruntálskou nemocnici současný náměstek hejtmana pro zdravotnictví Jiří Veverka (ODS).

„Osudnou ránu nemocnici zasadili předchozí soukromí majitelé, kteří například od léta 2003 až do června 2004, kdy zařízení koupila společnost Vítkovická nemocnice, neplatili vůbec nic. Ani zdravotní pojištění,“ uvedl Veverka a zdůraznil, že kdyby byl ve funkci ještě nyní, zřejmě by se rozhodl stejně.

Právo

Ohodnoťte tento článek!