Brusel hrozí Česku soudem kvůli hluku

Evropská komise zaslala v pondělí Česku poslední písemné varování kvůli tomu, že nepřevedla do svého práva, a tudíž neaplikuje unijní směrnici o hluku z roku 2002, což mělo být hotovo již do 18. června 2004, připomněl Brusel a pohrozil, že pokud Praha do dvou měsíců uspokojivě neodpoví, bude pohnána k Evropskému soudnímu dvoru…

BRUSEL – Evropská komise zaslala včera Česku poslední písemné varování kvůli tomu, že nepřevedla do svého práva, a tudíž neaplikuje unijní směrnici o hluku z roku 2002, což mělo být hotovo již do 18. června 2004, připomněl Brusel a pohrozil, že pokud Praha do dvou měsíců uspokojivě neodpoví, bude pohnána k Evropskému soudnímu dvoru.

ČR není v tomto maléru sama: hlukovou směrnici nepřevedly i Finsko, Francie, Řecko, Irsko, Itálie, Lucembursko, Portugalsko, Británie, Belgie a Rakousko. První verzi zákona, který má koncepční charakter, vetoval prezident Václav Klaus 9. února.

Nelíbilo se mu mj., že k předpisu byl přidán návrh zákazu privatizace nemocnic. O dva týdny později poslanci nedokázali veto přehlasovat. Nyní ministerstvo zdravotnictví připravuje novou verzi zákona.

„Vládě ji předložíme do konce srpna,“ řekl včera hlavní hygienik Michael Vít. Odpovědnost za nesplnění evropských termínů je podle něj na poslancích, kteří předlohu neprosadili.

Směrnice zavádí společný postup proti přílišnému hluku, stanoví, jak ho snižovat a vyhýbat se mu. Členské státy mají na jejím základě vypracovávat v citlivých místech hlukové mapy a poskytovat veřejnosti informace při aktivitách zvyšujících hlučnost prostředí. Na projekty spojené s jejím zaváděním může ČR žádat evropské dotace.

Právo

Brusel hrozí Česku soudem kvůli hluku
Ohodnoťte tento článek!