Přejít na obsah

Bude hůř, myslí si manažeři

zpět
14.12.2009
počítač, statistika, graf
zvětšitpočítač, statistika, grafZdroj: www.glasgow-nautical.ac.uk

počítač, statistika, graf | Zdroj: www.glasgow-nautical.ac.uk

 

Nezisková organizace Health-Care Institute zorganizovala v rámci listopadové Středoevropské odborné konference Efektivní nemocnice 2009 průzkumnou "sondu", jejímž účelem bylo zjistit aktuální projevy hospodářského útlumu ve zdravotnictví. Co z odpovědí zhruba 140 odborníků vyplynulo?

Především to, že se zhoršení stavu českého zdravotnictví v důsledku krize v roce 2010 obává 89 procent hlasujících.

Jak ale podotkl prezident České lékařské komory Milan Kubek, „problémy českého zdravotnictví sice zhoršuje ekonomická recese, z velké části jsou však důsledkem chybných politických rozhodnutí“.

Dle generálního ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavla Horáka se samozřejmě krize projeví i ve zdravotnictví, ale jako výhodu vidí fakt, že zdravotní pojišťovny vstoupily do období recese s dostatečnými finančními rezervami, a příští rok proto zvládnou bez zásadních problémů.

Z odpovědí zdravotnických manažerů je rovněž evidentní, že výrazná většina z nich nepovažuje současný systém zdravotní péče v Česku za dlouhodobě udržitelný.

Jak ale shrnul bývalý ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi, tento názor je přinejmenším zarážející, protože většinou v diskusích odborníci odmítají zcela zásadní reformy a mluví o postupné evoluci a úpravách současného systému.

„V anonymním hlasování zřejmě většina přiznala svou skepsi k možné úspěšnosti současného modelu zdravotnictví v ČR,“ dodal Kubinyi.

Mluvčí České asociace sester Irena Pejznochová to však vyjádřila jasně: “(Současný model) není udržitelný - jsou nutné systémový přístup ke zdravotnictví a radikálnější změny v celém systému.“


Autoři

EURO

Související články

12.11. Revoluce v léčbě i platbách Revoluce v léčbě i platbách
17 příspěvků
12.11. Jsou změny ve zdravotnictví po roce 1989 pro pacienta výhodné? Jsou změny ve zdravotnictví po roce 1989 pro pacienta výhodné?
14 příspěvků

Komentovat článek: Bude hůř, myslí si manažeři

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Bude hůř, myslí si manažeři

Komentáře

dalších 5 komentářů
BLB Řešení našich politiků:  | 14. 12. 2009 20:09

Nejsou peníze? Neboj, někdo to zaplatí ze svého. Ve zdravotnictví to budou lékaři.

BLB je možné vyhodnocení dostupnosti zdravotní péče v dosavadním systému loterie ?  | 14. 12. 2009 20:06

Neber si do hlavy to, co odmítají řešit politici. Protože odmítají zavést skutečné zdravotní pojištění s osobní garancí proplacení zdravotní péče pacientem, pak si myslí, že nemusí sociální zajištění chudších řešit vůbec. Je to pro ně jednodušší. Přidají pár politických keců, a Ty jim uvěříš.

BLB Jen kosmetické úpravy! Jen ne reformu!  | 14. 12. 2009 20:01

Vy budete tak dlouho opečovávat socialismus ve zdravotnictví, až budou muset občané platit zdravotnictví dvakrát. Přes pseudopojišťovny psedopojištění pro politiky a cash platby pro lékaře.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné