Bude na záchrance někdy klid?

otazník, budoucnost

Poněkud hořkou příchuť má odchod Michala Šebka z plzeňské záchranky. Muž, který měl na starosti mimo jiné komunikaci s médii, rozeslal e­mail, v němž svůj odchod vysvětluje neshodami s členy vedení a také podkopáváním autority ředitele Romana Svitáka.

Přestože Šebek ve své zprávě nikoho konkrétně nejmenoval, jsou za vším evidentně spory s ekonomickým náměstkem ředitele Vlastimilem Stehlíkem.

„Tento kolega nyní zavádí razantní politiku ve smyslu úspor a současně se objevují i ´nepříliš korektní´ praktiky vůči některým zaměstnancům, kdy již od doby návratu tohoto kolegy došlo k odchodu dvou dlouholetých pracovnic,“ píše Šebek, který funkci manažera vnějších vztahů zastával od července 2010, kdy byl jmenován ředitel Sviták.

Jako další důvod uvádí podkopávání pozitivních kroků, které v poslední době právě Roman Sviták udělal. „Je zde snaha o odstranění ředitele a jeho nejbližších z jejich funkcí právě proto, že usilují o realizaci kvalitní práce, a především o posun Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje kupředu,“ uvádí dále Šebek.

Vedení záchranky a také kraje, který ji zřizuje, nařčení ale odmítá. Prý není důvod k obavám z toho, že by se záchranka znovu dostala do situace před čtyřmi lety, kdy se někteří zaměstnanci se záchrankou soudili. Záchranáři tak tehdy řešili spor o ušlou mzdu s ředitelem Ivem Radou. A problémy se nevyhnuly ani Zdeňku Kouteckému, který záchranku vedl před Radou.

„V organizaci, která má 450 zaměstnanců vždycky nějaké problémy budou, ale záchranka funguje velmi dobře. Článek pana Šebka považuji lidsky za nešťastný,“ říká krajský radní pro zdravotnictví Václav Šimánek. A za neloajální považuje dopis i ředitel Roman Sviták.

Vlastimil Stehlík je ve funkci od prosince loňského roku a právě tehdy začalo být podle slov ředitele Svitáka na záchrance dusno. „Spory mezi oběma vygradovaly a skončily odchodem Michala Šebka. Dohodli jsme se, že je to jediný možný krok pro to, aby mohla záchranka dál fungovat bez problémů,“ uvedl k celé záležitosti ředitel Sviták.

Sám Stehlík se ke sporům příliš vyjadřovat nechtěl. Zdůraznil však, že veškeré neshody se týkaly pracovních záležitostí. „Z osobního hlediska proti panu Šebkovi nemám nic,“ řekl Deníku Stehlík. Šebkův post dlouho neobsazen nezůstal, na jeho místo byl jmenován jeden ze záchranářů – Václav Ondra. „Zatím nikoho nového hledat nebudeme. Necháme to tak a uvidíme,“ dodal Sviták.

Ohodnoťte tento článek!