Přejít na obsah

Budou dvojí lékárny: levné a drahé

zpět
21.10.2008

Krajské volby mají další konkrétní dopad - čeští pacienti budou platit za léky v krajských nemocnicích úplně jiné ceny než v soukromých nebo státních lékárnách. Pokud si půjde člověk s receptem vyzvednout čtyři léky do soukromé lékárny v nákupním centru, zaplatí za ně 120 korun plus doplatky...

Hejtmani ČSSD zamíchají cenami léků

S rušením poplatků jim nakonec pomohou i krajští politici ODS

Krajské volby mají další konkrétní dopad - čeští pacienti budou platit za léky v krajských nemocnicích úplně jiné ceny než v soukromých nebo státních lékárnách.

Pokud si půjde člověk s receptem vyzvednout čtyři léky do soukromé lékárny v nákupním centru, zaplatí za ně 120 korun plus doplatky. Ve chvíli, kdy zamíří pro léky do lékárny v areálu krajské nemocnice, tak stejných 120 korun od Nového roku platit nebude.

Vítězná ČSSD totiž trvá na tom, že bude ve všech krajských nemocnicích proplácet lidem i třicetikorunové poplatky za vydání každého léku na recept.

Privátní lékárníci protestují a rádi by, aby se jich zastal antimonopolní úřad. Jeho šéfovi Martinu Pecinovi ale plán ČSSD nevadí.

Další úlevy od poplatků - u lékaře, za pohotovost nebo za den v nemocnici - se budou kraj od kraje lišit. Ve středních Čechách, na jižní Moravě a na Pardubicku chtějí lídři ČSSD proplácet všechny poplatky všem občanům. V Karlovarském, Plzeňském a Olomouckém kraji nebo na Vysočině se bude dál platit za den v nemocnici. „Poplatky za pobyt v nemocnici by měly zůstat. Lidé s nimi většinou souhlasí,“ vysvětluje budoucí hejtmanka Plzeňského kraje Milada Emmerová.

V Královéhradeckém kraji bude velká část lidí platit dál. „My máme v krajském volebním programu zrušení poplatků pro děti a seniory a to hodláme dodržet. Menší strany, se kterými chceme udělat koalici, s tím předběžně souhlasí,“ říká budoucí hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.

Rušení poplatků nebude těžké prosadit, v krajním případě pomohou komunisté. Podmínce ČSSD se podrobí i někteří krajští politici ODS, i když poplatky byly pro Topolánkovu stranu stěžejní téma.

Takové spolupráci se nebrání například v Karlovarském kraji.

„Požadavek na hrazení poplatků je vzhledem k programu ČSSD legitimní, a pokud by to měla být jediná překážka v koalici, není to pro nás neřešitelný problém,“ říká tamní hejtman Josef Pavel, který zatím ještě vládne v kraji - ve velké koalici s ČSSD.

Podobně mluví i ODS v Jihomoravském kraji. Za to, že by se udržela v krajské vládě, je ochotna „obejít“ i vládní reformu zdravotnictví.

„Budeme vyjednávat s ČSSD o zrušení poplatků,“ potvrzuje Milan Venclík, který kandidoval za ODS na hejtmana.

Lékárníci protestují

Lékárníkům se rušení poplatků v krajských nemocnicích vůbec nelíbí.

„Zcela určitě to může poškodit provozovatele soukromých lékáren, protože jim nikdo poplatky proplácet nebude. V Česku vzniknou dva druhy pacientů: ti, kteří bydlí blízko nemocnice a ostatní pacienti, kteří musí dodržovat zákon a platit,“ říká prezident lékárnické komory Stanislav Havlíček.

Podle něj by měl proti zvýhodňování některých krajských lékáren zasáhnout antimonopolní úřad. K tomu se ale jeho šéf Martin Pecina zatím nechystá.

„Pokud budou kraje hradit poplatky přímo lidem, a ne lékárnám, tak to nedovolená podpora nebude. Když jde člověk do divadla a kraj nebo stát mu přispěje na lístek, tak je to také v pořádku,“ argumentuje Pecina.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských noivn iHNED neboZDE.

Petr Vašek, Petra Benešová, Hospodářské noviny


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Hospodářské noviny

Komentovat článek: Budou dvojí lékárny: levné a drahé

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Budou dvojí lékárny: levné a drahé

Komentáře

dalších 16 komentářů
dr.doc. deregulace poplatků  | 21. 10. 2008 17:56

Bohužel opět naletělo tolik voličů na populistické výroky dr. Ratha a ten je dost šílený na to, aby opravdu poplatky převedl z pacientů na kraj. Kam se ovšem poděla podstata poplatků - regulace?? Jen běžte, nemocní, k lékaři klidně několikrát týdně i v noci na pohotovst! Kraj to za Vás velmi rád zaplatí. Bohužel z peněz nás všech...

dog Dotované a ty druhé  | 21. 10. 2008 15:03

Strávně má být- dotované a ty druhé nedotované, a ne levné a drahé.. Přece tam chce kraj nalít dotace-peníze z našich daní nebo ne? Je to správné? Nemají sloužit daně krajům k nečemu jinému? Když se někomu přidá, to se tedy jinému vezme- odkud?

Jan Hašek, Lékárník Re:Obávám se.....  | 21. 10. 2008 14:40

Lékárnická komora má s tímto úřadem své zkušenosti (cituji): Např. Spor o vracení pětikoruny Úřad pro ochranu hospodářské soutěže chce po lékárnické profesní komoře vysvětlení, proč se jí nelíbí praxe některých lékáren, které zákazníkům vracejí za každý předložený recept pětikorunu. Jde hlavně o řetězec lékáren Dr. Max ve vlastnictví investiční skupiny Penta, jenž tak láká lidi k opětovnému nákupu. Lékárnická komora se dříve vyjádřila, že takové způsoby považuje za neetické a znevažující profesi lékárníka. K tomu svým členům pohrozila, že by vracení pětikoruny mohlo být považováno za disciplinární delikt. Antimonopolní úřad etické vysvětlení viditelně příliš nezajímá a spíše se pídí po tom, zda stanovisko ČLK nebrání konkurenci na trhu

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné