Budou dvojí lékárny: levné a drahé

Titulní obrázek

Krajské volby mají další konkrétní dopad – čeští pacienti budou platit za léky v krajských nemocnicích úplně jiné ceny než v soukromých nebo státních lékárnách. Pokud si půjde člověk s receptem vyzvednout čtyři léky do soukromé lékárny v nákupním centru, zaplatí za ně 120 korun plus doplatky…

Hejtmani ČSSD zamíchají cenami léků

S rušením poplatků jim nakonec pomohou i krajští politici ODS

Krajské volby mají další konkrétní dopad – čeští pacienti budou platit za léky v krajských nemocnicích úplně jiné ceny než v soukromých nebo státních lékárnách.

Pokud si půjde člověk s receptem vyzvednout čtyři léky do soukromé lékárny v nákupním centru, zaplatí za ně 120 korun plus doplatky. Ve chvíli, kdy zamíří pro léky do lékárny v areálu krajské nemocnice, tak stejných 120 korun od Nového roku platit nebude.

Vítězná ČSSD totiž trvá na tom, že bude ve všech krajských nemocnicích proplácet lidem i třicetikorunové poplatky za vydání každého léku na recept.

Privátní lékárníci protestují a rádi by, aby se jich zastal antimonopolní úřad. Jeho šéfovi Martinu Pecinovi ale plán ČSSD nevadí.

Další úlevy od poplatků – u lékaře, za pohotovost nebo za den v nemocnici – se budou kraj od kraje lišit. Ve středních Čechách, na jižní Moravě a na Pardubicku chtějí lídři ČSSD proplácet všechny poplatky všem občanům. V Karlovarském, Plzeňském a Olomouckém kraji nebo na Vysočině se bude dál platit za den v nemocnici. „Poplatky za pobyt v nemocnici by měly zůstat. Lidé s nimi většinou souhlasí,“ vysvětluje budoucí hejtmanka Plzeňského kraje Milada Emmerová.

V Královéhradeckém kraji bude velká část lidí platit dál. „My máme v krajském volebním programu zrušení poplatků pro děti a seniory a to hodláme dodržet. Menší strany, se kterými chceme udělat koalici, s tím předběžně souhlasí,“ říká budoucí hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.

Rušení poplatků nebude těžké prosadit, v krajním případě pomohou komunisté. Podmínce ČSSD se podrobí i někteří krajští politici ODS, i když poplatky byly pro Topolánkovu stranu stěžejní téma.

Takové spolupráci se nebrání například v Karlovarském kraji.

„Požadavek na hrazení poplatků je vzhledem k programu ČSSD legitimní, a pokud by to měla být jediná překážka v koalici, není to pro nás neřešitelný problém,“ říká tamní hejtman Josef Pavel, který zatím ještě vládne v kraji – ve velké koalici s ČSSD.

Podobně mluví i ODS v Jihomoravském kraji. Za to, že by se udržela v krajské vládě, je ochotna „obejít“ i vládní reformu zdravotnictví.

„Budeme vyjednávat s ČSSD o zrušení poplatků,“ potvrzuje Milan Venclík, který kandidoval za ODS na hejtmana.

Lékárníci protestují

Lékárníkům se rušení poplatků v krajských nemocnicích vůbec nelíbí.

„Zcela určitě to může poškodit provozovatele soukromých lékáren, protože jim nikdo poplatky proplácet nebude. V Česku vzniknou dva druhy pacientů: ti, kteří bydlí blízko nemocnice a ostatní pacienti, kteří musí dodržovat zákon a platit,“ říká prezident lékárnické komory Stanislav Havlíček.

Podle něj by měl proti zvýhodňování některých krajských lékáren zasáhnout antimonopolní úřad. K tomu se ale jeho šéf Martin Pecina zatím nechystá.

„Pokud budou kraje hradit poplatky přímo lidem, a ne lékárnám, tak to nedovolená podpora nebude. Když jde člověk do divadla a kraj nebo stát mu přispěje na lístek, tak je to také v pořádku,“ argumentuje Pecina.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských noivn iHNED neboZDE.

Petr Vašek, Petra Benešová, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!