Přejít na obsah

Budou se akutní lůžka rušit již od druhého pololetí?

zpět
25.5.2011
sestra, sestry, nemocncie, pokoj, pacient
zvětšitsestra, sestry, nemocncie, pokoj, pacientZdroj: cdn.picapp.com

sestra, sestry, nemocncie, pokoj, pacient | Zdroj: cdn.picapp.com

 

Hradecká fakultní nemocnice by měla přijít o devadesát akutních lůžek. Zatím není jisté, zda změny začnou platit od 1. července nebo od ledna příštího roku.

I když návrh ministerstva zdravotnictví počítá s tím, že s rušením akutních lůžek ve fakultních nemocnicích se začne od letošního pololetí, tedy 1. července, není zase tak úplně jisté.

Některá ze současných akutních lůžek by se pak měla změnit v lůžka následné péče.

„Zatím máme k dispozici 1430 lůžek, jejich počet bychom měli snížit o devadesát. Zatím ovšem není jasné, jestli snížení lůžek opravdu začne platit začátkem druhého pololetí nebo od prvního ledna příštího roku. Definitivní rozhodnutí ministerstva zdravotnictví totiž ještě nemáme k dispozici,“ uvedl včera pro Deník ředitel Fakultní nemocnice v Hradci Králové Roman Prymula.

Jak dodal, ministerstvo dusud jedná s pojišťovnami a je možné, že dojde na další změny. „Zatím dostáváme rozdílné názory od ministerstva i VZP. Počkejme si tedy na definitivní rozhodnutí,“ doplnil Prymula.

Také sám ministr zdravotnictví Leoš Heger dříve připustil, že rušení lůžek bude dlouhodobější proces. Slibuje si od něj úspory i lepší finanční využití. Na změnách spolupracuje také s ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem. Model optimální zdravotní a sociální péče by společně chtěli najít do konce roku 2013.

S úsporou minimálně 150 lůžek se počítá také v nemocnicích, jejichž zřizovatelem je Královéhradecký kraj. Otázkou je, jaký požadavek budou mít zdravotní pojišťovny. Kraj se na změny připravoval s předstihem.

Například koncem letošního ledna bylo v nemocnici v Opočně uzavřeno lůžkové interní oddělení. V opočenské nemocnici tak zatím zůstaly jen některé vybrané ambulance. Loni také skončila chirurgie v Broumově.


Komentovat článek: Budou se akutní lůžka rušit již od druhého…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné