Budoucí ministr zdravotnictví bude mít podporu hlavy státu

MUDr. Svatopluk Němeček, MBA

Budoucí ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) může být po včerejším jednání s prezidentem Milošem Zemanem spokojený. Hlava státu prý podpoří jeho kroky ve funkci ministra zdravotnictví a oba politici se navíc dohodli na pravidelných k problematice zdravotní péče. Dalším tématem jednání byly prý například poplatky ve zdravotnictví.

S prezidentem prý strávil velmi příjemnou hodinu, kdy se spolu bavili o zdraví i o životě. Zdravotnictví prodiskutovali z různých pohledů. „Já bych řekl, že to bylo takové letem světem po všech základních věcech. A domluvili jsme se na nějaké další spolupráci,“ řekl Němeček.

Jednou za čas za hlavou státu přijde a bude ho informovat o situaci v resortu. „Jsem za to vděčný,“ podotkl budoucí ministr. Včera v podvečer se Zemanem hovořil například o zdravotnických poplatcích. Sociální demokracie je dlouhodobě kritizuje. Jako vládní strana je nyní chce zrušit.

Hledání miliard pro nemocnice

Po jmenování ministrem zdravotnictví hodlá Němeček řešit dvoumiliardový výpadek příjmů nemocnic za zrušené poplatky. Za velmi důležitou považuje komunikaci s kraji, které odpovídají za zřizování základní sítě nemocnic. Rád by všechny kraje jako ministr postupně navštívil. Co nejdřív chce vytvořit silný tým spolupracovníků, s nimiž resort povede.

S designovaným premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) už je Němeček domluven, že o dvě miliardy se letos posílí finance zdravotních pojišťoven a upraví se úhradová vyhláška, aby peníze získaly nemocnice.

Peníze by měly jít z rezerv státního rozpočtu, nejspíš formou dalšího zvýšení odvodů státu či odkupu pohledávek. Další peníze bude muset opatřit Němeček pro ambulance a lékárny, pokud se od ledna 2015 zruší poplatky u lékaře a za recept. Peníze by na to měly být z úspor za léky, pokud se sníží DPH. V plánu je i pravidelná valorizace odvodů státu.

Slučování zdravotních pojišťoven

Němeček počítá se slučováním zdravotních pojišťoven přirozenou cestou, nehodlá je slučovat „násilně“. Plánuje převést pod své ministerstvo národní referenční centrum, které dosud spravují zdravotní pojišťovny. Stát by tak získal kontrolu nad budováním systému plateb nemocnicím DRG.

Rád by nastartoval systém využití dat o kvalitě onkologických, traumatologických a dalších center a chce ve spolupráci s pojišťovnami a odbornými společnostmi podpořit preventivní programy, ať už jde o rizika onkologická či kardiovaskulární.

Ohodnoťte tento článek!