Budoucí sestřičky skládaly praktické maturitní zkoušky

Ilustrační foto

Budoucí zdravotničtí asistenti skládali závěrečné maturitní zkoušky nejen z teorie, ale i z praxe. Ve dvou třídách frýdeckomístecké střední zdravotnické školy letos maturuje celkem 54 studentek a studentů.

Jejich maturitní zkouška začíná praktickou a pokračuje teoretickou částí. Praktická část je poměrně náročná, každý ze studentů si nejprve vylosuje odborné pracoviště v nemocnici, kam pak v dalších čtrnácti dnech dvakrát týdně v určených dnech dochází a následně v daný den skládá praktickou zkoušku z předmětu Ošetřování nemocných.

Zkouška v nemocnici začíná už v šest hodin ráno, maturant musí umět nejen získat informace o pacientovi, ale také naplánovat péči o něj, nachystat léky, injekce a podobně. Pětičlenná maturitní komise, jejíž součástí je také odborník z praxe, je na budoucí zdravotnické asistenty přísná. „Zkoušky jsou veřejné a často se jako host přijde podívat také hlavní sestra nebo primář příslušného oddělení, kde studenti vykonávají praxi,“ řekla Stanislava Mrkvičková, členka maturitní komise ve frýdecko-místecké nemocnici. Po úspěšném absolvování praktické části čeká studenty po nezbytném svatém týdnu také zkouška teoretická, a to jak z odborných předmětů, jako jsou ošetřovatelství, psychologie a komunikace nebo somatologie, tak také z matematiky nebo cizího jazyka. „Klademe velký důraz zejména na to, aby budoucí zdravotníci uměli dobře komunikovat s pacienty, protože to přispívá k celkové spokojenosti a klidu pacienta,“ dodává Stanislava Mrkvičková.

„Práci ve zdravotnictví jsem si vybrala proto, že je to užitečná práce a chci pomáhat lidem,“ vysvětluje Petra Vedralová, jedna ze současných maturantek. „Chci také pokračovat ve studiu na vysoké škole se zdravotnickým zaměřením,“ upřesňuje. Děvčatům se líbí nejvíce na dětském oddělení, v porodnici, ale také na chirurgii či neurologii frýdecké nemocnice.

Spolupráce střední zdravotnické školy a Nemocnice ve Frýdku-Místku trvá již od založení školy před více než 55 lety. Od roku 2004 byl zřízen nový obor zdravotnický asistent, nahrazující dřívější obor všeobecná sestra. „Studenti chodí na exkurze k nám do nemocnice už od prvního ročníku studia, a od třetího ročníku u nás absolvují také odbornou praxi,“ potvrzuje Miroslava Čechová, hlavní sestra Nemocnice ve FrýdkuMístku. „Pro nás to mimo jiné znamená, že už v průběhu jejich studia si můžeme vybrat ty nejšikovnější, kterým nabídneme, aby u nás zůstali,“ dodává.

Neobvyklý ruch zavládl i na některých odděleních Nemocnice Třinec. Na chodbách bylo najednou víc sestřiček než samotných pacientů. Také v Nemocnici Třinec totiž skládaly maturitní zkoušku studentky Střední zdravotnické školy z Frýdku-Místku.

„Spolupráce se Střední zdravotnickou školou je oboustranně výhodná. Pro studenty je zajištěna kvalitní praxe, nemocnice si může vybrat své budoucí zdravotní asistenty už během studia. Pro samotné studentky to přináší výhodu seznámení s prostředím,“ hodnotí výhody hlavní sestra Nemocnice Třinec Šárka Panáková.

Ohodnoťte tento článek!