Přejít na obsah

Budoucnost nemocnic je stále ještě otevřená

zpět
3.4.2007

Změna právní formy nemocnic v Hodoníně a Kyjově je zřejmě jen otázkou času. Že skončí jako akciové společnosti, ale není vůbec jisté, přestože to před časem ohlásil krajský radní zodpovědný za zdravotnictví František Adamec...

Hodonín/ Kyjov -

“ Budoucí formu nemocnic ještě zvážíme,“ uvedl hejtman kraje Stanislav Juránek. Za změněným postojem vězí možnost získávání dotací z Evropské unie, o které chce kraj nadále usilovat.

Experti nyní zkoumají, zda to bude možné i pod hlavičkou akciových nebo obchodních společností. Pokud ne, plánovaná změna se pravděpodobně neuskuteční.

Přestože radní Adamec ujišťoval, že se případná transformace na péči neprojeví, lidé mají pochybnosti.

“ Když nebudou špitály jako akciovky preferovat ziskové obory a potlačovat ztrátové, musí se dostat do ztráty. Nevěřím, že to nebude mít vliv na fungování,“ řekl jeden z klientů kyjovské nemocnice Pavel Šónský. Ten jezdí do Kyjova s ortopedickými problémy už léta.

Nejhůře jsou na tom momentálně podle krajského vedení účty Hodonína, Kyjova a Břeclavi. Právě geografická vzdálenost těchto ústavů je terčem několika návrhů.

“ Zařízení jsou relativně blízko sebe a v mnoha oborech si konkurují. To by v budoucnu neměla,“ uvedl hejtman Juránek. Tento názor už sehrál roli předloni, kdy krajští radní zrušili hodonínskou porodnici. Rodičky z Hodonína od té doby jezdí do Kyjova či Břeclavi.

Dalšímu fungování nemocnic jako příspěvkových organizací nejsou ale nakloněni ani ředitelé ústavů. “ Příspěvková organizace je nejnevhodnější forma společnosti, hodí se tak pro divadla či školy,“ uvedl ředitel kyjovského ústavu Igor Kalix. Větší pružnost a výkonnost si od kroku kraje slibuje i hodonínský šéf Pavel Baláš.

Krajští zastupitelé schválili přeměnu na obchodní společnosti už v roce 2005, kvůli tehdejší legislativě se ale transakce zastavila. Nyní má kraj volné ruce, protože sporné zákonné normy vloni zrušil Ústavní soud.

Slovácko


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Slovácko

Komentovat článek: Budoucnost nemocnic je stále ještě otevřená

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné