Budoucnost nemocnic je stále ještě otevřená

Titulní obrázek

Změna právní formy nemocnic v Hodoníně a Kyjově je zřejmě jen otázkou času. Že skončí jako akciové společnosti, ale není vůbec jisté, přestože to před časem ohlásil krajský radní zodpovědný za zdravotnictví František Adamec…

Hodonín/ Kyjov –

“ Budoucí formu nemocnic ještě zvážíme,“ uvedl hejtman kraje Stanislav Juránek. Za změněným postojem vězí možnost získávání dotací z Evropské unie, o které chce kraj nadále usilovat.

Experti nyní zkoumají, zda to bude možné i pod hlavičkou akciových nebo obchodních společností. Pokud ne, plánovaná změna se pravděpodobně neuskuteční.

Přestože radní Adamec ujišťoval, že se případná transformace na péči neprojeví, lidé mají pochybnosti.

“ Když nebudou špitály jako akciovky preferovat ziskové obory a potlačovat ztrátové, musí se dostat do ztráty. Nevěřím, že to nebude mít vliv na fungování,“ řekl jeden z klientů kyjovské nemocnice Pavel Šónský. Ten jezdí do Kyjova s ortopedickými problémy už léta.

Nejhůře jsou na tom momentálně podle krajského vedení účty Hodonína, Kyjova a Břeclavi. Právě geografická vzdálenost těchto ústavů je terčem několika návrhů.

“ Zařízení jsou relativně blízko sebe a v mnoha oborech si konkurují. To by v budoucnu neměla,“ uvedl hejtman Juránek. Tento názor už sehrál roli předloni, kdy krajští radní zrušili hodonínskou porodnici. Rodičky z Hodonína od té doby jezdí do Kyjova či Břeclavi.

Dalšímu fungování nemocnic jako příspěvkových organizací nejsou ale nakloněni ani ředitelé ústavů. “ Příspěvková organizace je nejnevhodnější forma společnosti, hodí se tak pro divadla či školy,“ uvedl ředitel kyjovského ústavu Igor Kalix. Větší pružnost a výkonnost si od kroku kraje slibuje i hodonínský šéf Pavel Baláš.

Krajští zastupitelé schválili přeměnu na obchodní společnosti už v roce 2005, kvůli tehdejší legislativě se ale transakce zastavila. Nyní má kraj volné ruce, protože sporné zákonné normy vloni zrušil Ústavní soud.

Slovácko

Budoucnost nemocnic je stále ještě otevřená
Ohodnoťte tento článek!