Budování léčebny pro válečné vysloužilce začalo

Budovy bývalého hospodářského dvora Klášterního Hradiska v Olomouci se dočkaly prvních stavebních úprav. Budují se garáže, následovat by měly opravy fasád a střech. Právě na ty ale zatím ministerstvo obrany neposkytlo slíbené finance, a tak se o dalším osudu léčebny bude jednat…

Olomouc –

Rekonstrukce hospodářského dvora proběhne v několika etapách. „Začala už první z nich, ta zahrnuje budování garáží. Navázat bychom měli s opravami střech a fasád, kde jsme už ukončili výběrové řízení. Vyvstaly ale komplikace s peněžními prostředky, které jsme měli přislíbené od našeho zřizovatele, proto s ním v nejbližších dnech budeme jednat,“ uvedl Lubomír Dobeš, ředitel Vojenské nemocnice v Olomouci.

„Můžeme pouze uvést, že jednání skutečně proběhnou. Náměstek ministra obrany spolu s vedením z ostatních úseků přijedou do Olomouce, aby si prohlédli průběh rekonstrukce a vyjasnili si další postup,“ sdělila Jindřiška Verešová z tiskového oddělení ministerstva obrany. To mělo poskytnout právě finance na opravu střech a fasád ve výši třicet milionů korun.

Celkové náklady na rekonstrukci se vyšplhají na 165 milionů korun. Léčebna pro vojenské vysloužilce má sloužit především veteránům z druhé světové války, těch žije v Česku podle odhadů armády asi čtyři tisíce. Využít ji ale mohou i účastníci zahraničních misí. Bude poskytovat péči jak soběstačným klientům, tak i těm, kteří potřebují ošetřovatelské zázemí nebo jsou napojeni na lékařské přístroje.

„Svým významem tato stavba přesahuje rámec armády. Její součástí bude i centrum prevence alkoholismu a toxikologie nebo oddělení chronické a resuscitační péče pro ty, kteří musí být kvůli zachování vitálních funkcí napojeni na přístroje. Pokud armáda kapacitu těchto lůžek plně nevyužije, budou k dispozici samozřejmě obyvatelům Olomoucka,“ doplnil Dobeš.

Regionální deníky

Budování léčebny pro válečné vysloužilce začalo
Ohodnoťte tento článek!