Přejít na obsah

Bulovka použila k léčbě nádoru promývání hrudníku cytostatikem

zpět
7.4.2016
operační sál, operatér, chirurgové, operace
zvětšitoperační sál, operatér, chirurgové, operace Zdroj: shutterstock

operační sál, operatér, chirurgové, operace | Zdroj: shutterstock

 

Zhoubný nádor na pohrudnici vyléčili chirurgové v Nemocnici Na Bulovce jako první v Česku ojedinělou metodou, kdy po odstranění nádoru a celé jedné plíce promývali hrudník horkým cytostatikem. Odstranili tím také mikroskopické nádory, takže nové bujení už by se objevit nemělo.

ČTK to sdělil přednosta chirurgické kliniky Jan Franta. Šestapadesátiletého muže operovali lékaři 17. března a minulý týden ho propustili do domácí léčby.

Mezoteliom lékaři u pacienta zjistili v roce 2008, podstupoval poté onkologickou léčbou, která ho sice nádoru nezbavila, ale zpomalila jeho růst. Dostupné metody už ale pacientovi víc pomoci nemohly.

Lékaři proto zvolili operaci spojenou s promýváním cytostatikem, neboli hypertermickou laváž. Ta se dá použít jen při určitém typu nádoru, který se z dutiny břišní rozšíří na pobřišnici. Těchto pacientů léčili na Bulovce už zhruba 300. V oblasti hrudníku ale využili metodu poprvé.

Využití hypertermické laváže jinde než v dutině břišní popsal na loňské mezinárodní konferenci v Praze italský lékař, který ji úspěšně provedl v Itálii. Další podobné operace provedli lékaři v USA. Celkově je podobných operací mimo dutinu břišní na světě dohledatelných jen 120.

Při léčbě se nejprve odstraní operačně všechny viditelné nádory, ty mikroskopické se pak odstraní horkým cytostatikem se stálou teplotou 42 až 44 stupňů Celsia. „Právě tato teplota je optimální. Přístroj musí zajistit cirkulaci i udržení této teploty. Kdyby klesla, účinnost horkého cytostatika bude menší,“ vysvětlil profesor chirurgie František Antoš, který metodu hypertermické laváže přivezl v roce 1999 z USA.

Cena vymývací aparatury byla tehdy 100.000 dolarů. Profesor Antoš požádal inženýra Miroslava Skálu, konstruktéra infuzních pump a dalších lékařských přístrojů, zda by mohl přístroj vyrobit. Podařilo se, přístroj prošel státní zkušebnou a metodu posvětila vědecká rada ministerstva zdravotnictví.


Komentovat článek: Bulovka použila k léčbě nádoru promývání…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné