Byrokracie pojišťovny ohrožuje životy dětí

Titulní obrázek

Nedoléčené děti ve vážném stavu odepínají v noci z přístrojů a stěhují je z jednotky intenzívní péče (JIP), aby na jimi uvolněné místo mohly být uloženy potřebnější dětští pacienti, které do nemocnice přivezla rychlá sanitka…

s popáleninami či vážným zraněním z dopravních nehod.

Taková je situace na oddělení pediatrické resuscitační a intenzívní péče ostravské fakultní nemocnice. Obdobný scénář prožívá zdejší personál i několikrát za měsíc. Právu to přiznal primář oddělení Michal Hladík s tím, že se občas na službách musí improvizovat, a tak se dětští pacienti kvůli nedostatku místa stěhují z oddělení narychlo, někdy i v deset hodin večer. A jak dodal, ne vždy v takovém stavu, v jakém by je lékaři z oddělení pustili za optimálních podmínek.

Situaci by mohla vyřešit dvě nová lůžka. Pro jejich zřízení ale zatím Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) svolení nedala.

Přístroje dýchají za stále více dětí

„V posledních čtyřech letech přibylo dětí, které potřebují dlouhodobý pobyt na našem oddělení, kde za ně dýchají přístroje a dostávají umělou výživu. Našim úkolem je udržet jejich buněčnou integritu tak, aby přežívaly,“ tvrdí Hladík.

Dodal, že s postupem medicíny už nyní umějí zachránit život dítěti, které by ještě před pár lety nemělo vůbec šanci na přežití. Jedná se například o těžké úrazy i popáleniny či napadení organismu meningokokem. Jedno takové dítě je na oddělení už dva roky, rodiče za ním chodí obden.

„Tyto děti nejsou schopny reagovat, ale nemůžeme vyloučit, že neprožívají své malé štěstí, když za nimi někdo přijde na návštěvu,“ dodal primář.

Zatímco ještě před několika lety dlouhodobě udržovali zdravotníci tohoto oddělení při životě jen dvě děti, v posledních čtyřech letech se jejich počet zvýšil. Například nyní přístroje dýchají za pět dětí, za některé už několik let. Český právní řád neumožňuje takové dítě odpojit z přístrojů rozhodnutím soudu ani rodiny.

Malých pacientů stále přibývá

Pro akutní případy tak ale zbývá méně lůžek. Na celém oddělení je jich jen dvanáct.

„Neustále roste počet malých pacientů vyžadujících dlouhodobou ventilační péči. Počet lůžek našeho oddělení ale zůstává stejný,“ doplnil Hladík.

Oddělení je tvořeno několika pokoji, připomínajícími boxy, v nichž jsou postele intenzívní péče i přístroje. Jeden z nich je ale prázdný. Přitom je vybavený obdobně jako JIP. Jsou v něm připraveny rozvody plynů i dvě lůžka. Pokoj ale v nemocnici využívají jen jako skladiště.

Další dvě lůžka zatím nepovolili

„Abychom lůžka zprovoznili, stačí málo. Probourat jednu příčku, aby byl přístup i do tohoto pokoje stejnou chodbou jako do ostatních pokojů JIP, a přivézt přístrojovou techniku, tedy například věž pro anestézii a medicinální plyny. Je to otázka jen minimálních finančních nákladů,“ vysvětlil mluvčí fakultní nemocnice Tomáš Oborný. Hladík dodal, že dvě lůžka by v současné situaci výrazně pomohla.

Za provoz takto specializovaného lůžka s pacientem ale zdravotní pojišťovna platí 18 až 20 tisíc korun denně. Zástupci ostravské fakultní nemocnice o navýšení počtu akutních lůžek o dvě proto jednali i s ostravským ředitelem územního pracoviště VZP v Ostravě s Milanem Šindlerem.

„Při jednání s pojišťovnou jsme ale narazili na údajně legislativní problémy. Prý nám tato lůžka schválit nemohou, protože by porušili zákon. Pojišťovna údajně nemůže rozšiřovat kapacitu jen proto, že nemocnice vznese požadavek. Prý musí být zachován jakýsi poměr akutních a chronických lůžek v nemocnici. Prostě našli důvod, proč říci ne. To ale pacienty nezajímá. A tak jsem mohl jen zástupcům pojišťovny říci, že jejich stanovisko pacientům vyřídím,“ zlobí se primář Hladík.

Mluvčí nemocnice Tomáš Oborný dodal, že ze schůzky vyplynulo, že pojišťovna chce, aby nemocnice měla nejprve svolení zřizovatele, kterým je ministerstvo zdravotnictví. „Pak ale budeme muset stejně znova začít opět jednat s VZP. Než se tak dobereme konkrétních výsledů, vše se protáhne o rok, možná i déle,“ uzavřel Oborný.

Chtějí to písemně

Ředitel ostravské VZP Milan Šindler měl v úterý sérii jednání, takže své stanovisko nesdělil. Z oficiálního vyjádření Všeobecné zdravotní pojišťovny ale vyplývá, že čeká na písemnou žádost.

„VZP ČR zatím neobdržela od Fakultní nemocnice Ostrava písemnou žádost o úpravu smluvního vztahu ve smyslu restrukturalizace lůžkové dětské intenzívní péče. Při jednání k jiným tématům na konci roku 2006 zástupci fakultní nemocnice pouze sdělili představitelům krajské pobočky VZP ČR určitý záměr. Jakmile nemocnice podá konkrétní žádost s definovanými požadavky, pojišťovna o ní bude jednat v souladu se zásadami smluvní politiky VZP ČR,“ sdělila jen Eva Nováková z tiskového oddělení VZP.

Právo

Byrokracie pojišťovny ohrožuje životy dětí
Ohodnoťte tento článek!