Přejít na obsah

Bývalí pacienti dluží místním nemocnicím miliony korun

zpět
18.7.2011
kalkulačka, daně, peníze
zvětšitkalkulačka, daně, penízeZdroj: uni.in

kalkulačka, daně, peníze | Zdroj: uni.in

 

Některé z nich již proto uvažují o profesionálních vymahačích dluhů a exekucích. Z třiceti korun přitom může vzniknout i desetitisícový dluh.

Více než jeden a půl milionu korun. Tolik dluží lidé karvinsko-orlovské nemocnici. Téměř stejnou částku zatím neuhradili dlužníci nemocnici v Havířově. Dlužné peníze jsou přitom za poplatky, ať už za prohlídky, nebo za hospitalizace v nemocnicích, které pacienti musí hradit od roku 2008.

Lidé, kteří jsou hospitalizováni v nemocnici, totiž nemusí platit ihned, k uhrazení mají osm dní. Ti, kdo nezaplatí, zřejmě spoléhají na to, že se jejich dluhu nikdo nebude věnovat, protože nejde o půjčku ani soukromou společnost, která si splátky hlídá.

Nemocnice to ale vidí jinak, statisíce a miliony jim totiž chybějí v rozpočtech. Protože se dluhy nemocnicím špatně vymáhají takzvanou cestou po dobrém, v poslední době zvažují ostřejší kroky.

Vysoká úspěšnost externistů

„Dosud nemocnice vymáhání regulačních poplatků řešila pouze soudní cestou a vlastními silami. Protože úspěšnost nebyla zcela ideální, připravujeme v současné době aktualizovaný seznam dlužníků za Karvinou i za Orlovou, který bude na základě uzavřené smlouvy předán k vymáhání externí firmě. Ta má v této oblasti velké zkušenosti, a tím i úspěšnost vymožení dluhů je vysoká,“ popsala mluvčí nemocnic Radmila Fleischerová.

Vlastními silami se až dosud snažil vymáhat dluhy Havířov a zdejší nemocnice.

„K poslednímu červnovému dni evidujeme neuhrazené regulační poplatky ve výši zhruba milion a půl korun. Do března 2011 nemocnice vymáhala peníze vlastními silami, klasickými postupy pro vymáhání všech neuhrazených pohledávek. Od dubna 2011 jsme zahájili spolupráci s firmou, která na základě smlouvy provádí výše uvedené postupy u dlužných regulačních poplatků starších šesti měsíců za nemocnici,“ popsala mluvčí Jana Zlattnerová.

Zhruba stotisícový dluh mají lidé v Českém Těšíně. „Vzhledem k narůstajícímu počtu neplatičů se však společnost Agel, pod kterou spadá i českotěšínská nemocnice, rozhodla dluhy vymáhat právní cestou,“ řekla mluvčí společnosti Hana Szotkowská.

„I po uplynutí osmidenní lhůty přitom mají pacienti dosud možnost dluh splatit, aniž bychom jim účtovali jakékoliv penále. I na základě upomínkových dopisů zaplatí pouze částku, kterou nemocnici dluží. Ve chvíli, kdy se do věci vloží advokátní kancelář, budou muset neukáznění pacienti uhradit částku vyšší, než je samotný dluh na poplatcích, neboť hrozí úhrada penále,“ popsala Szotkowská.


Autoři

Nina Macošková, Regionální deník

Související články

12.4. Pacienti nemocnici dluží půl milionu Pacienti nemocnici dluží půl milionu
0 příspěvků
13.12. Nemocnice tají dluhy pacientů Nemocnice tají dluhy pacientů
1 příspěvků
2.12. Lidé dluží na poplatcích za ošetření Lidé dluží na poplatcích za ošetření
0 příspěvků
17.5. Cizinci dluží nemocnici miliony Cizinci dluží nemocnici miliony
0 příspěvků
14.5. Nemocnice: za dluhy cizinců musí ručit stát Nemocnice: za dluhy cizinců musí ručit stát
4 příspěvků

Komentovat článek: Bývalí pacienti dluží místním nemocnicím…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné