Přejít na obsah

Bývalý ministr Julínek dál pracuje na své reformě zdravotnictví

zpět
19.4.2011
tomáš julínek
zvětšittomáš julínekZdroj: www.vlada.cz

tomáš julínek | Zdroj: www.vlada.cz

 

Bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek i po odchodu z vysoké politiky dál pracuje na své reformě zdravotnictví, a to i s některými ze svých někdejších spolupracovníků. Nyní navrhuje zavedení takzvaného nominálního pojistného ve zdravotním pojištění.

Návrh připravuje v pracovní skupině platformy eStat.cz. Představil ho dnes na tiskové konferenci.

Julínek řekl, že nemá „zatím ambice ve vyšší politice“. Výsledky pracovní skupiny chce prý jen zveřejňovat a předkládat k debatě. Na přípravě návrhů spolupracuje například se svým bývalým náměstkem Pavlem Hroboněm.

Bývalý ministr nyní navrhuje nominální pojistné ve zdravotním pojištění. Mohlo by se pohybovat do 200 korun. Děti do 15 let by ho nehradily. Podobný systém funguje v Nizozemsku či Švýcarsku, uvedl Julínek. O nominálním pojistném se mluvilo už před několika roky jako o možnosti, jak by se dalo do zdravotnictví přivést víc peněz ze soukromých zdrojů. Bývalý ministr ve svém návrhu uvedl, že jejich podíl na výdajích činí asi 5,4 procenta. Pocházejí třeba z doplatků za léky a poplatků u lékaře.

Server www.lekariproreformu.cz uvedl, že nejvhodnější by bylo „vyměnit pojistné za malou část odvodů“. Na zdravotní pojištění by tak každý platil o něco méně než dosud a k tomu určitou pevnou částku - nominální pojistné. Nemajetné by podpořil stát, který by dál jako dosud poskytoval také pojistné za nezaměstnané, důchodce či studenty. Výdaje z rozpočtu by zůstaly podle serveru stejné.

Nominální pojistné by si stanovila zdravotní pojišťovna za určitý „produkt“, tedy nabídku. U produktů by se rozsah hrazené péče nelišil. Rozdílné by ale mohlo být třeba to, v jakých zařízeních by se zdravotnické služby poskytovaly.

„Nyní soutěží zdravotní pojišťovny tím, že nabídly helmu na kolo či plavenky, ale vy potřebujete, aby soutěžily o vaši zdravotní péči,“ míní Julínek. Podle něj by nominální pojistné mimo jiné zvýšilo konkurenci mezi zdravotními pojišťovnami a přispělo ke kvalitnější péči.


Autoři

ČTK

Související články

19.1. Bude nás mít za 10 let kdo operovat? Bude nás mít za 10 let kdo operovat?
13 příspěvků
27.9. Julínkovi koně Julínkovi koně
26 příspěvků
21.7. Julínek apeluje na Hegera: Neotálet s reformou Julínek apeluje na Hegera: Neotálet s reformou
4 příspěvků
18.1. Tomíš Julínek: Poplatky nechá i ČSSD Tomíš Julínek: Poplatky nechá i ČSSD
21 příspěvků
14.10. Obamova reforma zdravotnictví má souhlas klíčového výboru Senátu Obamova reforma zdravotnictví má souhlas klíčového výboru Senátu
0 příspěvků

Komentovat článek: Bývalý ministr Julínek dál pracuje na své…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné