Bývalý náměstek: Bez reformy se zhorší dostupnost zdravotní péče

Titulní obrázek

Bez reformy zdravotnictví hrozí pacientům v příštích letech krach veřejného zdravotního pojištění, tedy i zhoršení dostupnosti zdravotní péče, obávají se členové bývalého reformního týmu někdejšího ministra zdravotnictví Tomáše Julínka…

Kvůli krizi pojišťovny vyberou méně peněz, a systém proto již letos skončí v deficitu, řekl v Praze novinářům Pavel Hroboň ze sdružení Reforma zdravotnictví – forum.cz.

„Výdaje zdravotních pojišťoven byly postaveny na očekávaném sedmi a osmiprocentním nárůstu jejich příjmů, který se nekoná,“ řekl ČTK a deníku Právo Hroboň, který působil jako Julínkův náměstek a úřad opustil před měsícem. Deficit by podle jeho odhadu mohl dosáhnout až 15 miliard korun; v příštích letech zřejmě bude stále narůstat, „pokud nedojde k nějakému zázraku a výraznému oživení a růstu ekonomiky“.

Hroboň již dříve řekl, že na pokrytí výpadků ve výběru pojistného pojišťovny již letos spotřebují své současné mnohamiliardové přebytky. Někteří experti jsou přesvědčeni, že přebytky vydrží ještě několik let; podle jiných by jim stát měl v případě problémů poskytnout dotace.

Nedostatek peněz proto podle Hroboně zřejmě politiky v příštích letech k reformním krokům přiměje. Bývalý Julínkův náměstek věří, že sáhnou právě po některých návrzích připravených jeho týmem.

„Jsme pevně přesvědčeni, že technicky byl návrh reformy připraven dobře. Je to jediné řešení, které je na stole a které dokáže zajistit, aby nemusela být omezena dostupnost zdravotní péče,“ konstatoval.

Přijetí reformy podle Hroboně zabránila zejména neochota politiků dohodnout se na kompromisu, ale také příznivá ekonomická situace panující v minulých letech. „V době ekonomické recese by naše návody, jak ušetřit ve zdravotnictví, našly více pozorných posluchačů,“ míní.

Tvůrci reformy připouštějí, že zamýšlený objem reforem i jejich rychlost byly příliš velké; vhodnější by bylo rozložit je do více volebních období. Přiznali také, že podcenili odpor veřejnosti k reformám. Domnívají se však, že v případě zhoršení dostupnosti zdravotní péče by se i pacienti mohli přidat na jejich stranu.

ČTK

Bývalý náměstek: Bez reformy se zhorší dostupnost zdravotní péče
Ohodnoťte tento článek!