Bývalý náměstek Vymazal odmítl jakékoli pochybení v tendru

prof. MUDr. Josef Vymazal, DSc.,

Jakékoli pochybení v souvislosti s přípravou tendru na leteckou záchrannou službu odmítl v prohlášení pro média Josef Vymazal (za ANO), který v pondělí rezignoval na funkci náměstka ministra zdravotnictví pro zdravotní péči. Svůj krok odůvodnil zdravotními důvody, podle zdrojů ČTK ale za rezignací stojí především problémy s uvedeným tendrem.

Souvislost s tendrem připustili i zástupci ANO. Podle služebního zákona bude na uvolněné místo vypsáno výběrové řízení.

„Počátkem února jsem prodělal nepříjemnou zdravotní příhodu, na které se mohl podílet dlouhodobý pracovní tlak, který vyplýval z mé funkce. Poté jsem byl několik týdnů v pracovní neschopnosti a mými ošetřujícími lékaři mi byla důrazně doporučena změna životního stylu,“ uvedl Vymazal. Rezignaci podal do rukou ministra zdravotnictví a státního tajemníka.

Vymazalovo jméno se v poslední době opakovaně objevilo v souvislosti s výběrovým řízením na leteckou záchrannou službu. Byl odpovědný za zadání posudku expertům Dopravní fakulty ČVUT, na jehož základě pak chtělo ministerstvo tendr připravit, včetně cenových podmínek.

„Rozhodně neodcházím, protože bych pochybil nebo cokoli zanedbal při přípravě tendru na leteckou záchrannou službu, kdy moje sekce plnila všechny termíny časového harmonogramu, úzce spolupracovala s odborem veřejných zakázek a informovala i o existenci posudku Vysoké školy ekonomické, o kterém jsem se dozvěděl na zasedání sněmovního zdravotního výboru,“ sdělil Vymazal.

Předseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Rostislav Vyzula (ANO) souvislost s tendrem připustil. Na tiskové konferenci řekl, že Vymazal to na ministerstvu neměl jednoduché a neměl tam pochopení. V otázce tendru měl prý jasnou představu, kterou prosazoval a která byla podle ANO odborně i ekonomicky správná, „přesto mu byla vnucována jiná varianta, což, si myslím, že on nemohl unést, a tedy z toho důvodu čestně odstoupil“.

Nynější smlouvy se soukromými firmami Alfa-Helicopter a DSA z roku 2008 na zakázku za 3,128 miliardy korun vyprší ke konci letošního roku. Dva znalecké posudky případné ceny zakázky se zásadně liší cenou. Od Ústavu soudního znalectví v dopravě Dopravní fakulty ČVUT je cena odhadnuta na 3,788 miliardy a od Znaleckého ústavu VŠE na 1,739 miliardy korun bez DPH. Rozdíl je dán hlavně jiným hodnocením životnosti vrtulníků. Posudek s vyšší hodnotou napadl šéf ANO, ministr financí Andrej Babiš.

Předsednictvo vlády schválilo, že tendr na provoz letecké záchranné služby se nebude vypisovat pro osm základen na osm let, ale jen pro šest základen na tři roky plus opce na jeden rok. Armáda a policie, které nyní zajišťují po jedné základně, by si přibraly každá jednu další. Cena má vycházet z toho, za kolik provozuje službu vnitro.

Vymazal působil na ministerstvu zdravotnictví dva roky a podílel se na vzniku řady důležitých zákonů nebo center specializované péče. „Maximálně jsem se snažil posunout úroveň našeho zdravotnictví kupředu. Odcházím s pocitem dobře vykonané práce,“ shrnul.

Ohodnoťte tento článek!