Bývalý německý ošetřovatel zavraždil přes 100 pacientů

Bývalý ošetřovatel Niels Högel zavraždil ve dvou německých nemocnicích více než 100 pacientů. V tiskové zprávě to uvedly policie a státní zastupitelství v západoněmeckém Oldenburgu, které dokončily analýzu podezřelých případů.

Dosud se vycházelo z toho, že muž, který už byl odsouzen na doživotí, zabil kolem 90 pacientů. Jde podle všeho o největšího masového vraha v dějinách spolkové republiky. Högel vraždil na klinice v Oldenburgu, kde pracoval v letech 1999 až 2002, a v nemocnici v Delmenhorstu, kde působil v letech 2003 až 2005. V Oldenburgu měl podle vyšetřovatelů na svědomí 38 životů, v Delmenhorstu dalších 62. K tomu je potřeba přičíst několik případů, za něž byl v roce 2015 odsouzen na doživotí.

Pět případů z Oldenburgu chtějí odborníci ještě přezkoumat. Čekají také na výsledky analýz, o něž požádali kolegy v Turecku, kde je pohřbeno několik osob, které mohly patřit mezi Högelovy oběti.
Ošetřovatel pomocí léků pacienty přiváděl do stavu vyžadujícího oživování, aby při jejich následné záchraně mohl prokazovat své schopnosti, což se mu ale vždy nepodařilo. Na jeho činy se přišlo až v červnu 2005, kdy jedna ze zdravotních sester viděla, jak pacientovi podává lék, který nemocný vůbec neměl dostat. Dnes čtyřicetiletý muž při svých činech používal například léky ovlivňující srdeční funkce.

Případ ukázal na obrovská pochybení v nemocnicích, kde Högel působil. Už v Oldenburgu měli jeho kolegové k dispozici statistiku, z níž vyplývalo, že při jeho službách umírá velký počet pacientů. V Delmenhorstu se podle německých médií spolu zase bavili o tom, kolik asi zase za Högelovu službu zemřelo pacientů. Nikdo ale dlouho nezasáhl.

V roce 2008 muže soud v Oldenburgu poslal na 7,5 roku do vězení za pokus o vraždu. O sedm let později ho tentýž soud odsoudil k doživotí za dvě vraždy, dva pokusy o vraždu a dva případy těžkého ublížení na těle. Ve stejný rok se Högel doznal ke zhruba 90 činům, při nichž podle něj zemřelo asi 30 pacientů.

Další obžaloba proti němu bude vznesena zřejmě začátkem příštího roku.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!