Bývalý poslanec chce stíhat ministry kvůli proplácení poplatků

Bývalý poslanec Josef Ježek podal libereckému krajskému zastupitelství trestní oznámení na ministra vnitra Martina Pecinu a jeho předchůdce v úřadě Ivana Langera. Podle něj špatně řešili kauzu krajských úřadů, které za pacienty proplácely regulační poplatky ve zdravotnictví.

Informoval o tom server iDnes.cz. Langer uvedl, že veškerou odpovědnost za tuto věc nese Pecina, Pecina nařčení odmítl. Ježek kvůli poplatkům podal trestní oznámení i na středočeského hejtmana Davida Ratha.

Poplatky zavedl bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Chtěl tak zamezit údajnému nadužívání péče. Poplatky kritizovala ČSSD, která z boje proti nim udělala hlavní téma před krajskými volbami v roce 2008. Volby vyhrála a v nemocnicích a lékárnách, které pod správu krajů patří, začala poplatky pacientům hradit. Kraje od loňského února na proplácení poplatků vynaložily přes 660 milionů korun

Ježek viní ministerstvo ohledně proplácení poplatků z nečinnosti. Když kraje začaly hradit poplatky, řada odborníků to od začátku označovala za sporné, a toho si mělo podle Ježka ministerstvo vnitra všimnout podstatně dříve a začít jednat. „Mohlo pozastavit usnesení krajských úřadů o proplácení poplatků už v době, kdy mělo podezření, že jsou v rozporu se zákonem,“ vysvětluje Ježek.

Bývalý poslanec považuje poplatky a jejich proplácení za diskriminaci. „Což potvrdila i Evropská komise, která řekla, že není možné, aby se některým pacientům v některých zdravotních zařízeních poplatky proplácely a jiným ne,“ uvedl Ježek.

„Veškerá odpovědnost v této věci spadá podle mého hlubokého přesvědčení právě na pana ministra Pecinu,“ řekl serveru Langer. Zdůraznil, že při výměně ve vedení ministerstva dostal Pecina i téměř hotovou analýzu o tom, jak kraje postupují protiprávně. Pecina naopak popsal, jak se až po jeho nástupu celý proces rozběhl a urychlil.

Od července většina krajů pacientům krajských nemocnic zdravotnické poplatky nehradí. Možnost nechat si poplatek uhradit zůstává jen ve Středočeském a Plzeňském kraji.

Ohodnoťte tento článek!