Bývalý ředitel brněnské fakultní nemocnice je v čele PrimeCell

Petr Koška

Bývalý ředitel brněnské Fakultní nemocnice u sv. Anny Petr Koška se stal výkonným ředitelem akciové společnosti PrimeCell, která se zabývá vývojem a výrobou léčivých přípravků využívajících buněk pacientů.

Košku akcionáři zároveň jmenovali místopředsedou představenstva brněnského Národního tkáňového centra, které je společným podnikem ministerstva zdravotnictví a společnosti PrimeCell. ČTK o tom za PrimeCell informovala Andrea Gutová.

Koška bude ve společnosti odpovědný za strategii a dohled nad řízením všech dceřiných společností. Kromě Národního tkáňového centra bude zodpovědný i za Centrum buněčné terapie a diagnostiky, které bude od letošního prosince společně s Fakultní nemocnicí Ostrava provozovat v Ostravě biomedicínské centrum, nazvané 4MEDi. Jeho vybudování přijde na necelou miliardu korun.

4MEDi o rozloze 6500 metrů čtverečních vzniká přímo v areálu fakultní nemocnice a má rozšířit kapacitu pro výzkum a vývoj nových postupů a léčivých přípravků s využitím lidských buněk. „Tyto léčivé přípravky mají schopnost léčit diagnózy doposud neléčitelné, jako například vážné ischemické choroby dolních končetin, degenerativní a zánětlivé onemocnění anebo onemocnění, která jsou neslučitelná se životem,“ vysvětlila Gutová.

Koška absolvoval Vysoké učení technické v Brně a na Prague International Business School následně získal titul MBA. V současné době pokračuje v doktorandském programu v oblasti podnikání. Profesionální kariéru odstartoval v roce 1996 ve Fakultní nemocnici Brno, kde působil na různých manažerských pozicích, a to až do roku 2007, kdy byl zvolen výkonným ředitelem nemocnice. V letech 2008 až 2012 byl členem vědecké rady Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

„Petr Koška působí mnoho let ve vysokých manažerských funkcích v českém zdravotnictví. Je respektovaný manažer se zkušenostmi s řízením velkých zdravotnických zařízení,“ zdůvodnila Gutová jmenování Košky do čela společnosti.

Společnost PrimeCell se zaměřuje na oblast regenerativní medicíny a moderní terapie. Po dokončení ostravského 4MEDi se podle Gutové stane kapacitně největším producentem lidských buněk v Evropě. Klíčovým léčivým přípravkem z vlastních buněk pacienta v portfoliu společnosti je přípravek určený pro léčbu poraněný kloubních chrupavek, především kolene a hlezna. Na výzkumu, vývoji a klinickém testování spolupracuje firma s více než 20 vědeckými institucemi, univerzitami a univerzitními nemocnicemi.

Ohodnoťte tento článek!