Bývalý šéf záchranky neuspěl se stížností v kauze korupce

Bývalý ředitel Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Ladislav Žabka neuspěl s ústavní stížností. Za přijetí úplatku a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky dostal rok vězení s podmínečným odkladem na dva roky a pokutu 50.000 korun.

Žabka vinu popíral, stížnost byla posledním mimořádným opravným prostředkem. Rozhodnutí Ústavního soudu je dostupné v internetové databázi.

Stížnost označila verdikt nad Žabkou za nezákonný a odporující základním zásadám trestního řízení. Prosazovala pohled, že pouhé formální pochybení, které nezpůsobilo žádnou škodu na veřejných prostředcích a nikomu nepřineslo neoprávněné obohacení, by nemělo být důvodem k trestní represi.

Podle ústavních soudců ale o Žabkově vině nevznikly pochybnosti. „Podle závěru učiněného jak soudem prvního stupně, tak soudem odvolacím ve vztahu k posouzení viny stěžovatele, je možno bez důvodných pochybností označit stěžovatele za pachatele trestné činnosti,“ stojí v usnesení.

Podle verdiktu Žabka zodpovídá za porušení zákona při soutěži na nákup sanitky a při výběru centrálního dodavatele zdravotnického materiálu v roce 2008. Tendry prý byly formální. Dodavatel sanitky za 2,3 milionu korun pak uhradil Žabkovi cestu a ubytování na mezinárodní konferenci v Dubaji v hodnotě asi 58.000 korun.

Žabka v minulosti uváděl, že trestný čin nespáchal a že do Dubaje jel služebně. Podle loňského rozhodnutí Nejvyššího soudu ale Žabka nepochybně věděl, že cestu a pobyt mu společnost zaplatila právě v souvislosti s výběrovým řízením. Ani případná rozšířenost podobné praxe podle Nejvyššího soudu nezbavuje obviněného zodpovědnosti za přijetí úplatku.

Okresní soud v Hradci Králové Žabkův případ řešil dvakrát. Nejprve jej v únoru 2013 potrestal ročním vězením podmíněně odloženým na dva roky, pokutou 100.000 korun a zákazem činnosti v orgánech společností na pět let. Krajský soud ale rozsudek zrušil a případ vrátil okresnímu soudu k novému projednání, které skončilo předloni v únoru. Poté už kraj rozsudek potvrdil.

Ohodnoťte tento článek!