Byznys IKEM: Stroj stojí 400 tisíc, nemocnice platí 800

Protikorupční policie šetří nákupy zdravotnického materiálu v elitní nemocnici IKEM. Ověřuje podezření, že ‚anonymní‘ obchodní firma Kardio Port dodává materiál až za dvojnásobek ceny, za kterou ho pořizuje u výrobce.

Kardio Port může například defibrilátor koupit od výrobce za 400 tisíc korun, IKEM jí však za stejný přístroj zaplatí 800 tisíc.

Ročně tímto způsobem IKEM nakoupí materiál za 400 milionů.

„Nákupy opravdu prověřujeme,“ potvrdil mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Před koncem vyšetřování odmítl prozradit, jestli se podezření o nadsazených cenách už podařilo potvrdit, nebo vyvrátit.

Rozdíl mezi cenami, za které prodávají výrobci Kardio Portu a za které nakupuje IKEM, však potvrzují obchodní údaje, které získalo neoficiální cestou Aktuálně.cz. Jejich reálnost nezpochybňuje ministerstvo zdravotnictví, Všeobecná zdravotní pojišťovna ani sama elitní pražská nemocnice.

Anonymní příjemce

Ceny od výrobců, kteří dodávají nemocnici IKEM i dalším pražským ústavům pomůcky pro kardiologii, nepřekračují částku 460 tisíc za defibrilátor, 50 tisíc za kardiostimulátor a 20 tisíc za stent.

Aktuálně.cz nemůže zveřejnit zdroj, od něhož podrobnosti o cenách získalo, protože nákupy chrání obchodní tajemství.

IKEM přitom nakupuje defibrilátory za cenu do 850 tisíc, kardiostimulátory do sta tisíc a stenty do třiceti tisíc.

Nákupní cenu potvrdilo s drobnými korekcemi ministerstvo zdravotnictví.
IKEM tak platí o 50 až 100 procent vyšší částku, než inkasuje obchodní oddělení výrobních firem. Rozdíl v řádu cca 200 milionů ročně jde přes Kardio Port, který bude materiály podle smlouvy dodávat až do roku 2014.

Kardio Port má akcie na doručitele a identitu jeho vlastníka nechtějí manažeři IKEM prozradit. Předseda představenstva Petr Ullrich dříve působil ve firmách Good Harvest a Harrasov, ke kterým se hlásil i známý pražský podnikatel Roman Janoušek.

Složitá konstrukce

Na výdělku z přeprodávání kardiologického materiálu se mohou podílet také subdodavatelé Kardio Portu.

Jde o tuzemské obchodní společnosti Mediservis, Synlab a Hela-CZ, vedle nich ještě o českou pobočku německého koncernu B. Braun Medical.

Složitá konstrukce dodavatelů je přitom zbytečná, protože všichni výrobci kardiologických materiálů mají v Česku vlastní obchodní zastoupení. To se týká amerických společností Medtronic a Boston Scientific i německé firmy Biotronik. Amerického výrobce St. Jude Medical zastupuje brněnská společnost Cardion.

Od čtyř zmíněných výrobců pochopitelně odebírá materiál také IKEM.

Úředníci nesledují internet

Ministerstvo zdravotnictví nechce rozdíl v cenách výrobců a nákupních cenách IKEM komentovat. „Bohužel nejsme schopni ověřit vaše informace o cenách výrobců,“ vysvětluje mluvčí Vlastimil Sršeň.

Stejně odpovídá i ekonomický náměstek nemocnice IKEM Michal Stiborek: „Nejsme schopni rozkrýt marže našich dodavatelů.“ Stiborek připomíná, že čtyřletou smlouvu na dodávky uzavřelo s Kardio Portem ještě předchozí vedení nemocnice, smlouvu přitom nejde vypovědět bez pokuty v řádu stovek milionů.

Celý článek najdete na serveru Aktuálně.cz nebo ZDE.

Ohodnoťte tento článek!