Byznysmeni si rozdělují české zdravotnictví

Titulní obrázek

Potyszův lékařský supermarket je umístěný v pražské Galerii Butovice docela šikovně. Do Hypernovy pro máslo a rohlíky to mají pacienti asi 150 metrů, další obchody jsou ještě mnohem blíž. Otevřeno tu mají od osmi do osmi a pacienti se mohou objednat na konkrétní hodinu…

Původně chtěl Marek Potysz vybudovat lékařské supermarkety tak, že od soukromých lékařů vykoupí jejich ordinace a sestěhuje je na jedno místo. Jenže třeba v Praze nebo v Karlových Varech musel začít úplně od nuly a zaměřit se na přetahování pacientů. Žádného lékaře, který by chtěl za 300 až 700 tisíc prodat svou ordinaci a stát se ze soukromého podnikatele zaměstnancem s platem 40 tisíc měsíčně, tam totiž třinecký podnikatel nenašel.

V každém případě se během posledního roku dostal v rámci zdravotnictví mezi první podnikatelskou ligu. Za rok pro své ordinace získal 20 tisíc lidí, kterým poskytuje služby přes 20 doktorů. „Během několika let bychom chtěli otevřít zhruba 30 ordinací,“ netají své velké plány Potysz. Se svým přítelem Tomášem Chrenkem se ale zatím příliš srovnávat nemůže. Chrenkova zdravotnická říše dnes čítá 12 nemocnic, šest poliklinik, síť lékáren i zdravotní pojišťovnu. Byl to přitom Potysz, kdo za Chrenkovy peníze část jeho říše vybudoval.

Dalším silným hráčem se během posledního roku stal šéf Appian Group Marek Čmejla. V listopadu přes zdravotnickou skupinu Medicon ovládl největší českou polikliniku na Budějovické v Praze, pražské Diagnostické a terapeutické centrum a LDN v Humpolci. S tím získal navrch i několik lékáren.

Loňský rok byl vůbec pro soukromý zdravotnický byznys jedním z nejlepších v historii. Kraje a města plus státem ovládané České dráhy dohromady prodaly nebo pronajaly 15 nemocnic a pět poliklinik. Díky tomu vznikly i další řetězce – jeden buduje řecký podnikatel Sotirios Zavalianis, další třeba česká skupina PP Hospitals…

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED nebo ZDE. Petr Vašek, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!