Přejít na obsah

Cabrnoch o IZIP: Chtěli jsme měnit svět, nedocenili nás

zpět
6.6.2012
Ilustrační foto; počítač,
zvětšitIlustrační foto; počítač,
Autor: askpcdoctor.com

Ilustrační foto; počítač, | Autor: askpcdoctor.com

 

Do role nepochopeného inovátora se po zrušení projektu elektronických zdravotních knížek IZIP staví europoslanec Milan Cabrnoch (ODS).

„Chtěli jsme změnit svět. A to nebývá lehké,“ stěžoval si na nepochopení europoslanec Aktuálně.cz ve své kanceláři v Bruselu, kde ochotně novinářům ukazuje dokonce svou vlastní elektronickou zdravotní knížku na svém iPadu. Neochvějně IZIP obhajuje a odmítá jakoukoli kritiku či vlastní zájmy v této věci. Právě on stál u vzniku projektu, do kterého stát napumpoval až dvě miliardy korun z veřejných peněz. Loni také audit odhalil, že peníze VZP, které IZIP inkasoval, nešly jen na zdravotní knížky, ale končily také u soukromých firem, platily se za ně například golfové turnaje. Definitivně ho ukončila správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny tento týden. Zakladatelé IZIP Cabrnoch s kolegou europoslancem Miroslavem Ouzkým (ODS) loni před zrušením projektu převedli 49 procent akcií do Švýcarska společnosti eHI eHealth International. Nyní se spekuluje o možnosti, že by Česku mohla kvůli IZIP hrozit arbitráž. Cabrnoch tvrdí, že nemá žádné vazby na švýcarskou společnost, která byla založena loni jen pár týdnů před samotným převodem. „Nejsem s nimi v žádném kontaktu a nikdy jsem nebyl. Pokládám za důležité jen to, abychom jako Česká republika nezaspali a aby se lidé prostě léčili líp,“ uvedl také Cabrnoch, který říká, že z projektu nikdy neměl osobní zisk.

Aktuálně.cz: Jak se díváte na rozhodnutí VZP ukončit projekt IZIP? My jsme chtěli změnit svět a to nebývá lehké. V medicíně se hodně mluví o Semmelweisovu syndromu, což byl rakousko-uherský gynekolog, který přišel na to, že když si lékaři myjí ruce, tak neroznáší tzv. horečku omladnic. Za to ho lékařská obec úplně vyobcovala a on umíral v blázinci zavržen společností.

A:cz: Tak se cítíte? Ne úplně. Ale my jsme taky chtěli změnit svět. A.cz: Nicméně projekt se nechytil a byl z mnoha důvodů kritizován. Musím říct, že ne, i když je technologicky a filozoficky vymyšlen opravdu dobře, dokonce se pro něj povedlo získat celou řadu lidí, 2,5 milionu. Mýlili jsme se v předpokladu, že to, co je pro kvalitu péče, bude stačit k tomu, aby to lidi chtěli po lékařích. A že jim tam lékaři informace budou dávat, jenom proto, že to zlepší zdravotní péči. To se, musím říct, nepotvrdilo, stejně tak se nepotvrdilo to, že tato prospěšnost stačí zdravotní pojišťovně jako argument, aby to dál rozvíjela. Myslím, že toto rozhodnutí je pod vlivem emocí a nějaké mediální kampaně, která nejde do hloubky.

Arbitráž? Nesmyslná spekulace

A.cz: Kvůli ukončení IZIP se mluví o možnosti arbitráže, hrozí něco takového podle vás? Za prvé to jsou věci, kterým já nerozumím. Nejsem právník. A za druhé je vůbec neřeším. Pokládám to za nesmyslné spekulace.

Celý rozhovor najdete na serveru Aktuálně.cz nebo ZDE.


Komentovat článek: Cabrnoch o IZIP: Chtěli jsme měnit svět,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Cabrnoch o IZIP: Chtěli jsme měnit svět,…

Komentáře

další 4 komentáře
BOB IZIP = odeesácký tunel!  | 7. 06. 2012 08:20

Nikdo mne nepřesvědčí o tom, že IZIP měl sloužit lékařům nebo pacientům. Nic takového! IZIP je nepoužitelný! Kdyby měl doopravdy sloužit, jak odeesáci tvrdí, tak musel být koncipován praktickým lékařem, musel by být přehledný a snadno použitelný. Nic takového nikdy nebylo. Proto věříme, že může jít jen o odeesácký tunel vyvádějící naše peníze na naše zdraví pro účely odeesáků. Nemusí jít o peníze pro Cabrnocha a Ouzkého, ale může jít o peníze na financování ODS, něco jako to, za co byl přichycen David Rath u socanů...

černej kominík narcistický blafy  | 6. 06. 2012 12:06

je úplně jasný,že za 2 milardy je přínos IZIPU mizivý až nulový,je mi ale velmi proti srsti nařizovat něco povinně,zavání to kolektivizací zemědělství komančema v 50.letech,musí to vše fungovat na dobrovolnosti a přirozených vztazích mezi jednotlivými zdravotníky a zařízeními,zkuste rozdělit 2 miliardy mezi 40.000 lékařů-kdyby ty peníze skutečně doktoři dostali tak to funguje do 1 roku a ne že po 10 let IZIP stále fungovat nebude,zkuste se zbavit toho spasitelskýho mesiášskýho komplexu,pokud to tedy není jen zástěrka na trvalý penězovod a přestaňte nás donekonečna oblbovat.Skutečnost je taková že IZIP nefunguje-tak to zkuste vzít na vědomí,je to skutečnost,fakta,která nepřekroutíte,i když se o to vehementně snažíte.

občan lékař Chtěli hlavně dynamický tunel!  | 6. 06. 2012 10:28

Hlavně se měly dluhodobě sypat prachy a ne měnit svět! Pan Cabrnoch a spol jsou nedůvěryhodné osoby! Divím se , že vůbec někdo uveřejňuje jeho bludy. Na prvním místě byly peníze, potom zase peníze a nakonec lži, jak to vše popřiít, že šlo o "hamty hru". Ze svého to neplatil, tak ať mění svět a z vlastních investicí/toho se nedočkáme, nikdy by ty peníze do toho nevložil sám/. OL

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné