Carbol: Zdravotnictví je sebevražedný obor

„Doba byla krátká na to, aby se změny, které jsme provedli, projevily v rychlejším snížení zadlužení krajských nemocnic. Navíc krajské zastupitelstvo si v posledním okamžiku rozmyslelo převod nemocnic na akciové společnosti,“ říká v rozhovoru lídr KDU-ČSL do krajských voleb a náměstek hejtmana Jiří Carbol…

Rozhovor s lídrem KDU-ČSL do krajských voleb a náměstek hejtmana Jiřím Carbolem.

Čtyři roky jste měl v kraji na starosti zdravotnictví. Podle některých lékařů a opozičních politiků jste svou roli náměstka hejtmana pro oblast zdravotnictví nezvládl.

Nebyly to čtyři, ale pouze dva roky, odkdy máme na starosti krajské nemocnice, což byl největší problém. Doba byla krátká na to, aby se změny, které jsme provedli, projevily v rychlejším snížení zadlužení krajských nemocnic. Navíc krajské zastupitelstvo si v posledním okamžiku rozmyslelo převod nemocnic na akciové společnosti. To znamená, že roční práce nebyla završena potřebným rozhodnutím.

Zastupitelé ale kritizovali, že váš návrh nebyl dostatečně propracovaný.

Bohužel jejich stanovisko se objevilo den před rozhodnutím zastupitelstva. Předtím materiál schválila rada. To, že nebyl návrh dobře připraven, si nemyslím, protože prošel odbornou komisí i seminářem zastupitelstva. Jestli se rozhodli jinak v posledním okamžiku, tak jsem to chápal jako politické rozhodnutí.

Městům, ve kterých krajské nemocnice fungují, se nelíbilo, že jste s nimi málo o budoucnosti zdravotnických zařízení jednali.

Musíte se podívat na to, ze kterých měst ty hlasy přišly. Byl to Havířov, kde dneska vládne koalice komunistů a sociálních demokratů. To podle mě ukazuje na to, odkud vítr vál.

Takže opět šlo podle vás o politiku?

Samozřejmě. Všichni členové opozice se postavili proti mému návrhu. Někteří z nich zneužívají toto téma i v předvolebním boji.

Odvolali jste prakticky všechny ředitele krajských nemocnic. Nyní na některé posty nemůžete najít náhradu. Udělali jste chybu?

Nebylo chybou to, že jsme zadali všem ředitelům úkol, který mají splnit. Když ho nesplnili, tak rada kraje reagovala: odvolala je.

Vždyť ale nemocnice Krnov měla ředitele, kterého podpořili všichni zaměstnanci a podepsali proti jeho odvolání petici.

Nesouhlasil jsem s odvoláním ředitele krnovské a třinecké nemocnice, protože jsem pokládal to, jak hospodařili, za dostatečné, aby ty nemocnice mohli řídit dál. Nicméně jsem byl v krajské radě přehlasován.

Podařilo se volbou nových managementů problémy nemocnic, které končily ve velkých finančních ztrátách, vyřešit?

Během roku a třičtvrtě, kdy krajské nemocnice řídíme my, jsme zastavili trend zadlužování. Po výměně managementů se začíná lépe hospodařit, šetří se na místech, kde se šetřit dá. Ať už to jsou energie, nebo zdravotnický materiál.

Budete opět po volbách usilovat, aby se z nemocnic staly akciové společnosti?

Na to zatím neumím odpovědět, protože až po volbách budeme jednat o složení koalice. Pak se tato otázka otevře. Bude záležet na politické shodě. Záleží taky na tom, jestli vláda a parlament nabídnou jiná řešení. Jestli schválí nový zákon, který umožní vznik neziskové právnické osoby ve zdravotnictví.

Chtěl byste opět sedět v horkém křesle náměstka hejtmana pro oblast zdravotnictví, nebo si vyberete klidnější post?

Jsem připraven vést po volbách koaliční diskusi o programu pro příští čtyři roky. Ve zdravotnictví jsem získal určité zkušenosti. Mnoho mých kolegů mi ale říká, že zdravotnictví je sebevražedný obor, že se mu mám příště vyhnout.

S čím jde KDU-ČSL do voleb?

Máme několik priorit. První jsou rodiny s dětmi. Tady cítíme, že některé rodiny se dostávají do sociálně složité situace. Musí šetřit i na vzdělání dětí. Týká se to středoškolského a vysokoškolského vzdělání.

Někteří politici se vyjadřují o KDU-ČSL jako o straně, která se zaprodá a paktuje s každým, aby se udržela u moci. Budete chtít do vedení kraje za každou cenu?

Máme zájem o to, abychom uspěli. Tedy získali maximální počet zástupců v krajském zastupitelstvu. Pochopitelně to znamená být v koalici a mít zástupce v radě kraje. Ale není to o vládnutí za každou cenu. Na základě minulé zkušenosti preferujeme spolupráci s ODS a jinými demokratickými stranami pravicového spektra. Nepřipravujeme koalici s KSČM.

Co když uspěje ČSSD?

ČSSD vnímáme jako demokratickou stranu, se kterou můžeme spolupracovat.

Váš stranický kolega Lukša, který je na kandidátce až za vámi, zvolil netradiční kampaň. Rád by se stal zřejmě hercem. V billboardové kampani, ve které se přeměnil v Robina Hooda, vás jako stranickou jedničku jasně přebil. Nevadí vám to?

Moje kampaň začala den po volbách před čtyřmi lety a já osobně chápu politiku jako seriózní povolání, a ne jako divadlo. My jsme o podobě kampaně rozhodovali v KDUČSL společně. Lukša má svou vlastní, kterou mu nikdo neschvaloval. Já se k ní nechci vyjadřovat, protože by to nebylo v současné době korektní.

Právo

Ohodnoťte tento článek!