Přejít na obsah

ČAS: O konkrétním zlepšení situace je předčasné hovořit

zpět
3.2.2010
sestra
zvětšitsestraZdroj: www.nursingtimes.net

sestra | Zdroj: www.nursingtimes.net

 

Ministerská opatření z minulého roku měla vyřešit akutní problém s nedostatkem zdravotních sester. Jak situace po několika měsících vypadá? „O konkrétním zlepšení je z našeho pohledu předčasné hovořit. Stále ještě totiž probíhá systém zvyšování platů,“ reagovala na dotaz Zdraví.Euro.cz zastupující prezidentka České asociace sester Anna Skalická.

Minulý rok se o problematice nedostatku zdravotních sester hodně hovořilo. Jaká je situace nyní? Domníváte se, že došlo k určitému zlepšení?

O konkrétním zlepšení je z našeho pohledu předčasné hovořit. Stále ještě totiž probíhá systém zvyšování platů. Můžeme snad zatím mluvit o jakési stabilizaci nedostatku všeobecných sester. Finanční ohodnocení je jednou z forem stabilizace. Dalším prvky jsou pracovní podmínky, prostředí, bonusy a podobně. To také vidíme v dlouhodobém horizontu.

Ministerstvo přijalo určitá opatření a sestry měly od července dostat přidáno. Víte jak situace aktuálně vypadá? Dostaly sestry slibované peníze?

Nemůžeme paušalizovat, byl to proces, který trval několik měsíců. My jsme sledovaly tento proces dle vládního nařízení v průběhu září a října formou průzkumu na naších webových stránkách. Z výsledků anonymního šetření jsme zjistily, že skutečné plnění vládního nařízení bylo provedeno v cca 50% zdravotnických zařízení všech typů. Tedy jak ve státních, tak v akciových společnostech, s.r.o. a podobně. Zda všechny sestry dostaly zmíněných 2500 Kč je spíše další otázkou. Jedním z bodů vládního nařízení bylo zařazování sester do tarifních tříd dle jejich pracovního zařazení.V tu dobu však již mnoho sester bylo zařazeno správně a tudíž další posun nebyl nutný. Plánujeme provést další šetření.

Někteří ředitelé dokonce tvrdili, že budou muset propouštět, aby mohli ostatním sestrám přidat. Máte informace o tom, že někde k něčemu podobnému došlo?

My tuto zprávu z regionů nemáme. Zatím se na nás neobrátila žádná kolegyně, že by se jí toto stalo. Pokud některá ZZ musela provést některé organizační změny tak nebyly zdůvodněny tím, že se musely zvýšit platy sester. Finance na toto navýšení poskytly totiž pojišťovny ze svých prostředků, nikoliv ZZ.

Máte nějaké osobní prognózy, kdy by se situace mohla skutečně stabilizovat?

Z našeho pohledu je toto dlouhodobý proces, který bude potřebovat komplexní řešení. Toho dosáhneme jen tím, že vláda a ministerstvo zdravotnictví bude akceptovat sestry jako součást zdravotnického týmu.
Problémů ve zdravotnictví je mnoho a sestry jsou jedním z nich. Podhodnocení práce nelékařů, ale i lékařů, je důsledkem dlouhodobě neřešených problémů. K jejich řešení musí být nejen vůle, ale i kompetentnost.


Klíčová slova

Autoři

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz

Související články

15.1. Výbor podpořil změny vzdělávání zdravotních sester Výbor podpořil změny vzdělávání zdravotních sester
19 příspěvků
14.12. Pojišťovny zkontrolují platy sester Pojišťovny zkontrolují platy sester
27 příspěvků

Komentovat článek: ČAS: O konkrétním zlepšení situace je předčasné…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku ČAS: O konkrétním zlepšení situace je předčasné…

Komentáře

dalších 17 komentářů
Paleczcech Ilustrační foto.  | 4. 02. 2010 09:43

Já bych dluh za náklonnost unesl, to už prostě k té práci patří, vpodstatě stejně jako u všech pečovatelských profesí, ale za tu samotnou práci by se zaplatit mělo. :-)

MUDr Jiří Kilian Ilustrační foto.  | 4. 02. 2010 08:53

No, je to trochu i tak, jak píšete. Nic nového pod sluncem. Seneca píše : " Lékaři si zaslouží lásku a úctu a neříkej, že jim nejsi dlužen nic jiného krom platu. Pžedevším jsou věci, které mají větší hodnotu, než se za ni zaplatí. Od lékaře kupuješ věci nedozírné ceny¨, život a zdraví a proto jim neplatíš jen za věc samu, ale i za jejich námahu, za to, že slouží, že nechají stranou své záležitosti a udělají si pro Tebe čas. Navíc se často mění v přítele a více než znalostmi, které prodávají, zaváží si Tě svou laskavou a přátelskou vůlí. Když došlo k něčemu takovému, zaplatíme sice za jejich práci, ale jsme jim stále dlužni za jejich náklonnost. "

Paleczcech Ilustrační foto.  | 4. 02. 2010 07:55

Práce ve zdravotnictví je práce s močí, s hovny, s krví, se zvratky, s infekcí, se zápachem, se stresem, s beznadějí atd. Jistě, že lidé, kteří takovou práci vykonávají k tomuto povolání musí mít nějakou afinitu, jinak by ji nemohli dělat. Je smutné, že naše společnost je za takovou práci ohodnotí na úrovni pokladních v supermarketu. Je bohužel smutné, že si zdravotníci sami musí říkat o spravedlivé ohodnocení své těžké, odpovědné a nezastupitelné práce. A ještě více smutné je, že to stále neumějí a tak musí emigrovat.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné