Přejít na obsah

Část farmafirem se zavázala k dodržování norem etiky

zpět
15.12.2008

Dohodu o etické spolupráci v pátek s Českou lékařskou společností Jana Evangelisty Purkyně podepsala Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP). AIFP sdružuje 30 farmaceutických společností...

Některé farmaceutické firmy se zavázaly k dodržování hlavních etických zásad při spolupráci s lékaři. Patří mezi ně i to, že místo konání lékařských konferencí by mělo být přiměřené vědeckým účelům a že sponzorování zábavních akcí pro lékaře je zakázáno.

Dohodu o etické spolupráci v pátek s Českou lékařskou společností Jana Evangelisty Purkyně podepsala Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP). AIFP sdružuje 30 farmaceutických společností z více než 300 výrobců působících v ČR.

Česká lékařská komora (ČLK) nedávno podle Hospodářských novin zpřísnila podmínky a tresty za uplácení lékařů farmaceutickými firmami. Nová protikorupční pravidla komory musejí dodržovat všichni lékaři, v opačném případě jim bude hrozit pokuta 30.000 korun, důtka a ve výjimečných případech i vyloučení z ČLK na pět let. Bez členství v komoře přitom nesmí nikdo v Česku medicínu dělat.

Přísnější opatření byla reakcí na to, že někteří lékaři údajně jezdí za peníze farmaceutických firem na exotické dovolené nebo si nechávají platit za předepisování léků od konkrétních společností.

Média v minulosti informovala například o tom, že farmaceutická firma Apotex nabízela českým urologům, že jim za předepsání jejích léků zaplatí výjezdní zasedání v luxusním keňském hotelu za 62.000 korun.

Podle pravidel ČLK lékař například nesmí požadovat neoprávněné výhody za předepisování léků a nesmí přijmout neoprávněné pohostinství. Dary od firem musejí vždy souviset s povoláním lékaře a nesmějí být nepřiměřeně drahé.

Lékař si může nechat zaplatit odborný kongres a ubytování jen na dobu svého pobytu. Zakázáno mají lékaři nechat si platit od firem jakékoli akce, které nemají odborný medicínský program.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Část farmafirem se zavázala k dodržování norem…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Část farmafirem se zavázala k dodržování norem…

Komentáře

dalších 14 komentářů
Robert Re:Chtělo by to exemplární příklad  | 16. 12. 2008 06:31

Přestaň blábolit.Kdo je poškozený-pojiš´tovny?Pojištěnci? Komu se stala škoda?

A.Hladký dar  | 15. 12. 2008 20:08

V některých „starých demokraciích“ takové případy řeší berňák. Přijde úředník, sdělí dotyčnému, že ví, že přijal dar od farmafirmy, že proti tomu vůbec nic nemá, ale jestlipak ten dar přiznal a zdanil. Pakliže ne, úředník požádá o doložení ceny „daru“ (což dotyčný hbitě dodá, jinak ohodnocení provede úředník dle svého) a berňák vyměří dodatečnou daň s mastnou pokutou.

jiri k.k.k. Re:Re:Re:Re:Chtělo by to exemplární příklad  | 15. 12. 2008 17:16

mluviti stribro...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné