Část lékáren ve Středočeském kraji možná zruší pohotovost

Zastavení plateb lékařské pohotovosti, ke které přistoupil Ústecký kraj, může mít dopad i na služby lékáren. Lékárníci od prvního července drží pohotovostní službu bezplatně. Určitou výhodu mají ty lékárny, které jsou součástí nemocnice…

Louny, Žatec – a omezení, které krajský úřad učinil, se jich tedy netýkají.

Jednou z nich je lékárna na žatecké poliklinice, která je součástí nemocnice. Tamní lékárníci slouží pohotovosti dál bez omezení.

„V našem zavedeném systému se nic nemění,“ uvedl vedoucí lékárny Vlastimil Novák. Lidé ale podle jeho slov změny stanovené krajským úřadem zaregistrovali. Aniž by se ujistili, že se to týká i této lékárny, v minulém týdnu se po nevídaném zájmu velice zvýšily tržby.

„Vypadalo to jako o vánocích. Tržby z prodeje volně dostupných léků byly trojnásobné. Lidé se zřejmě obávají, že lékárny pohotovost držet nebudou,“

dodal vedoucí. Denně lékárníci obslouží až 150 lidí, jimž vydají léky bez receptu.

Ve zcela jiné situaci se ocitly lékárny a jejich zaměstnanci v Lounech. Tam jsou všechny lékárny, které se v pohotovostních službách střídají, soukromé.

„Od července pohotovost držíme na své náklady. Nikdo nám nic neplatí, pohotovost se nám nevyplácí. O dalším postupu budeme ještě jednat,“ řekla vedoucí Lékárny U sv. Mikuláše Lenka Zemanová.

Lounští lékárníci sloužili zadarmo pohotovosti již do prosince loňského roku, od ledna byli placeni krajem. „Při životě nás zatím drží pohotovosti praktických lékařů. Jestliže oni svoje služby od září skončí, o čemž se mluví, skončíme samozřejmě i my, protože už nebudeme potřeba,“ přiblížila situaci lékárnice.

Deník Lučan, 9.7.2003

Ohodnoťte tento článek!