Část lékařů souhlasí s úhradovou vyhláškou

novou úhradovou vyhláškou, která bude platit od dubna a podle níž zdravotní pojišťovny budou lékařům platit za péči o nemocné, souhlasili v pondělí všichni lékaři, kteří byli pozváni k premiéru Jiřímu Paroubkovi na jednání. Kritiky vyhlášky premiér nepozval bude s nimi jednat, až mu přestanou klást ultimativní požadavky…

Vyplynulo to z jednání u premiéra

S

„Řeknu otevřeně, že jsem možná díky své menší bystrosti nezaznamenal žádnou výhradu k úhradové vyhlášce,“ řekl po jednání s lékaři premiér Paroubek a dodal, že by samozřejmě bylo ideální, kdyby přišla již před třemi roky a ne v období několika měsíců před volbami.

S premiérem jednali zástupci České lékařské komory, obou odborových svazů, asociace nemocnic, asociace léčeben a České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Premiér všechny vyzval k tomu, aby podpořili Ratha v úsilí dostat v co nejkratší době mezi občany seznam asi 2300 léků, které jsou plně hrazeny ze zdravotního pojištění, a pacient tedy nemusí doplácet nic ze své peněženky.

Peníze od státu umožní více péče

Ministr zdravotnictví David Rath uvedl, že letošní zvýšení plateb státu za jeho pojištěnce umožnilo upravit úhradovou vyhlášku tak, aby od dubna mohli lékaři léčit o 5 procent více pacientů a předepisovat jim o 8 procent více medikamentů než ve stejném období loňského roku.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek řekl, že kvalita poskytované péče je mnohem vyšší, než je image zdravotnictví ve sdělovacích prostředcích. I podle něj nová úhradová vyhláška umožní víc léčit pacienty a neomezovat vyžádaná vyšetření od jiných lékařů.

Sdělil, že zdravotní pojišťovny možná nebudou chtít od dubna podle nové vyhlášky platit, protože mají smlouvy o cenách lékařské péče s lékaři na celé pololetí. Ministr Rath k tomu ale uvedl, že pokud by se tak stalo, pak na takovou zdravotní pojišťovnu by mohla být uvalena nucená správa. Věří ale, že se domluví.

Premiér Paroubek vyzval Ratha, aby si pozval k jednání představitele státu ve správních radách zdravotních pojišťoven a domluvil se s nimi tak, aby změny smluv k 1. dubnu prosadili. Za měsíc by se schůzka u premiéra měla opakovat, a mělo by se hovořit o prvních dopadech nové úhradové vyhlášky.

Vůči schůzce u premiéra Paroubka se ohradil místopředseda Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek, které je členem krizového štábu. Ten nesouhlasí s Rathovými kroky a připravuje vůči nim v květnu generální protest. Připustil ale, že číselně nová vyhláška vyhovuje víc než ta minulá.

Prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek Rathovi vytkl, že text vyhlášky projednal jen s někým, s většinou poskytovatelů podle něj ministr nejednal.

Václav Pergl, Právo

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

MUDr.Tomáš Rozsíval

Pokud pan premiér, snad díky své nedostatečné bystrosti nezaznamenal nějaký nesouhlas lékařů s úhradovou vyhláškou č. 550/2005 Sb., potom zřejmě nemá ani nárok dovolávat se ve své funkci boha a jeho pověření jako vyšší bytosti, k aktivnímu politickému konání jako nadčlověka.

Nechť tedy sestoupí s piedestalu, kam si myslí, že míněním vyšší bytosti patří, a jde se věnovat rozkrádání nudlí a blbounů do závodní jídelny v podpalubí Parlamentu.

Martin Vedral

Je trochu ostudou lékařů vyjadřujicích souhlas s vyhláškou, která jen hasí požár založený předchozí neuáváženou činnosti dr. Ratha. Ano. Tato vyhláška je lepší než ta za první kvartál. Kde byli tito souhlasící zástupci lékařů při demonstraci? Jedině odpor, který projevila „koalice“ či „krizový štáb“ přinesl toto ovoce. Nebýt toho, všichni tito souhlasiči by souhlasili klidně i s předchozí vyhláškou. Vždyť autorem byl převeliký Rath!

Zdráhalová Zd.

Naštěstí většina lékařů v této zemi má všech pět pohromadě, bohužel nejsou tolik slyšet jako několik křiklounů. V této zemi je na péči 200 miliard. Připomínám opakovaně: úplatky, všimné, rabaty finanační, naturální, cesty na lyže, na kongresy…. Čím dražší péče tím lepší/ tím více mám do kapsy/. S prominutím běžte pane Vedrale a ostatní do háje. Tady je třeba jasně a srozumitelně stanovit ceny!!! a vykopat zlatokopy. To je hlavní problém proč jsou lékaři tam kde jsou.

Ivo Procházka

Pokud paní Zdráhalová za jasné a srozumitelné stanovení cen považujete úhradovou vyhlášku, pak jen doufám, že se nepovažujete za člověka, co má všech pět pohromadě. V opačném případě jste ji buď nečetla (či ji neporozuměla) nebo se nacházíte ve stavu deteriorace….

Vorlíček

A udělá se z nouze cnost. Ač proti vyhlášce bojovali hlavně ambulantní lékaři a pan Dr Kubek, co by Rathův souputník současně prezident ČLK ji v té době obhajoval a do povinné doručovaného všem členům ČLK časopisu Tempus psal návody jak lze s dle něho „spravedlivou“ vyhláškou projít bez úhony ,najednou otočil a po dohodě s ministrem si chtěl vylepšit image u lékařské veřejnosti tím, že byl MUDr Rathem označen za jedinou příčinu změny vyhlášky on a jeho neústupnost v jednání s ministrem o nevyhovující vyhláčce.

Takže se vlk nažral a koza zůstala celá. Jeden vypadá jako lidumil, když změní jím samým zpackanou vyhlášku a druhý kolaborant si zase připisuje kladné body za neústupnost a zásadovost. „Elementary, Mr Watson.“

Ohodnoťte tento článek!