Část zdravotních sester v ústavech by měla přijít o práci

Méně zdravotních sester by mělo od nového roku pracovat ve všech ústavech sociální péče a domovech důchodců. Změny se dotknou přibližně čtyřiceti zařízení na severu Čech. Zdravotní sestry, které dělají spíše práci ošetřovatelek, jsou tak drahou pracovní silou…

Méně zdravotních sester by mělo od nového roku pracovat ve všech ústavech sociální péče a domovech důchodců. Změny se dotknou přibližně čtyřiceti zařízení na severu Čech.

„Zdravotní sestry dělají často práci ošetřovatelek a pečovatelek,“ vysvětlila bývalá náměstkyně hejtmana pro sociální věci Libereckého kraje Irena Benešová.

„Jsou vlastně velmi draze placené služky. Ústavy tak nemohou přijmout pomocné síly na mytí nebo krmení klientů,“ podotkla.

Směrnice by měly upravit organizační struktury v ústavech, aby byla práce rozdělena podle kvalifikace.

„Diplomovaná sestra by měla sloužit stanovenému počtu klientů, ale jen z odborného zdravotnického hlediska,“ upozornila Benešová.

Některé ústavy i domovy důchodců však se zásadními změnami nepočítají.

„Všechny sestry, které zaměstnáváme, potřebujeme. Složení našich klientů vyžaduje nejen pečovatelskou či ošetřovatelskou službu, ale i odbornou zdravotnickou,“ uvedl ředitel Ústavu sociální péče pro dospělé ženy v Mařenicích Antonín Vorlíček.

Propouštění by se neměly obávat zdravotní sestry v domově důchodců v Liberci-Františkově.

„Už jsme dopředu nastavili systém, že u nás vykonávají pouze odbornou zdravotnickou práci,“ sdělila ředitelka domova Ilona Holková.

Podle náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči Krajské nemocnice Liberec Aleny Riegerové nejsou prozatím v nemocnici volná místa pro přijetí zdravotních sester. „Potřebovali bychom pouze dvě na ARO,“ řekla Riegerová.

O zdravotní sestry nemají nouzi ani v jablonecké nemocnici. Volná místa nemáme,“

podotkla hlavní sestra Jitka Řehořová.

V organizacích sociální péče zřizovaných Ústeckým krajem robíhá v současné době reorganizace. „Ředitelé přehodnocují pracovní náplň personálu a podle podílu práce zdravotnických pracovníků rozhodnou o změnách,“ vysvětlila krajská mluvčí Romana Žatecká.

Nabírání lidí na pomocné práce z řad dlouhodobě nezaměstnaných nebo absolventů považují pracovníci ústavů za nesmyslný.

„Na ošetřovatelskou práci nelze přijmout kdekoho. Ministr Škromach asi neví, že od dubna platí nařízení, podle kterého musejí mít pomocní pracovníci speciální zdravotnický kurz,“ řekla diplomovaná zdravotní sestra Štěpánka Novotná.

LENKA MARKOVIČOVÁ LENKA ZLATNÍKOVÁ, Ústecký kraj

Ohodnoťte tento článek!