Částky za poškození zdraví narostly a budou růst dál

Titulní obrázek

Patnáctimilionové odškodné, které soud tento týden přiřkl chlapci postiženému po úrazu na školním výletě, je na české poměry rekordně vysoké. Přesto je řádově nižší, než jsou částky přidělované poškozeným ve starých zemích EU…

Právník Centra pro zdravotnické právo třetí lékařské fakulty Univerzity Karlovy Ondřej Dostál ČTK řekl, že v Česku výše odškodnění v posledních letech roste a dá se očekávat, že to bude pokračovat.

„Pořád jsme velmi nízko v odškodnění nemateriální újmy – položka ušlého zisku vychází z toho, kolik člověk doposud vydělával. Hodnota ztížení společenského uplatnění se nedá změřit, to soud zvažuje. Tyto částky jsou proti starým zemím EU zatím nízké,“ řekl Dostál ČTK na desáté výroční konferenci organizace advokátů specializovaných na náhradu škody na zdraví PEOPIL (Pan European Organization of Personal Injury Lawyers).

„Před pěti lety částka, která se dávala v Německu, byla o nulu více a v markách. Pojistné limity při automobilové nehodě na jednoho člověka jsou jeden milion euro, 28 milionů korun. My máme naprosto výjimečný patnáctimilionový případ, několik málo kolem pěti milionů. Většina se pohybuje kolem několika stovek tisíc,“ upřesnil právník.

Připomněl, že například v sousedním Polsku se podařilo vyhrát u stoprocentní invalidity odškodné v přepočtu na koruny pět milionů, běžné náhrady tam jsou od několika set tisíc korun do 2,5 milionu.

V Maďarsku může člověk dostat za trvalé poškození 1,2 milionu korun, paušální náhradu mohou získat i jeho nejbližší.

Dostál uvedl, že před dvěma lety se prezident Soudcovské unie Jaromír Jirsa obrátil na Ústavní soud kvůli vyhlášce ministerstva zdravotnictví, která stanoví hodnoty odškodného za bolestné a ztížení společenského uplatnění.

Vyhláška umožňuje soudu přiměřeně odškodnění zvýšit a soudy toho podle Dostála užívají stále více. Znamená to ale určitou právní nejistotu, protože nelze částku předem odhadnout.

„Druhá varianta, jak situaci řešit, je dosáhnout výroku, že vyhláška je protiústavní a soudce ji nebude aplikovat. Ústavní soud by měl vbrzku už rozhodnout,“ řekl Dostál.

ČTK

Částky za poškození zdraví narostly a budou růst dál
Ohodnoťte tento článek!