Přejít na obsah

Čech si léčbu nezaplatí, cizinec ano

zpět
30.11.2009
chirurgie, operace, nástroje, zdravotnictví, medicína
zvětšitchirurgie, operace, nástroje, zdravotnictví, medicínaZdroj: surgicalapparatus.com

chirurgie, operace, nástroje, zdravotnictví, medicína | Zdroj: surgicalapparatus.com

 

Máte nádor na játrech? Pokud má nemocnice, kde se léčíte, dost peněz, máte štěstí. Dostanete lepší péči, protože za vás operaci zaplatí, jako to dělá již osm let Fakultní nemocnice v Plzni. Pokud je chudá, máte problém, i kdybyste peníze na operaci měli v kapse.

Pokud pojišťovna zákrok neproplatí, zdravotníci si je od vás vzít nesmí. Cizinci si ale u nás dražší zákrok zaplatit mohou.

„Fakultní nemocnice v Plzni je nejlépe hospodařící státní nemocnicí v republice a její zisky tvoří třetinu zisků všech fakultních nemocnic u nás,“ uvádí mluvčí Renata Jenšíková. Proto mohou pacienti v Plzni dostávat nadstandardní služby běžně.

„Pokud by se nemocnice dostala do krize a nemohla některé úkony za pacienty hradit, nastal by vážný problém, například právě v léčbě nádorů jater,“ uvádí přednosta chirurgické kliniky Vladimír Třeška.

Při radiofrekvenční ablaci jater, při níž dochází v podstatě k pálení nádorů, se využívá jednorázový materiál v hodnotě 400 tisíc korun. Pojišťovna jej neproplácí.

„Nemocnice jej platí již osm let zhruba 30 nemocným ročně. Radiofrekvenční ablace je stěžejní léčba, než se začala používat, pacienti s nádorem na játrech umírali,“ uvádí Třeška.

Protože státní zdravotní péče musí být dostupná pro každého na stejné úrovni, pacienti nemají legální možnost si komfort, který by jim zachránil život, ani sami zaplatit. Cizinci tuto možnost mají, platí u nás totiž všechno. I přesto se jim operace v Čechách finančně vyplatí.

„Diví se, jak je to u nás levné. Není jich moc, operujeme zhruba pět cizinců ročně. Cena je různá, záleží na typu výkonu. Může to být 150 tisíc korun, složitější chirurgické výkony vyjdou i na půl milionu korun,“ říká chirurg. O zahraniční pacienty má nemocnice v Plzni zájem.

„Zvyšuje se tím prestiž zdravotnického zařízení i ekonomický příjem,“ uvádí Jenšíková. Zájem jeví pacienti z celé Evropy, hlavně Velké Británie, a častá je i ruská klientela.

Nejčastěji využívají plastickou chirurgii, umělé oplodnění a operace srdce. Kromě ceny je lákají i kratší čekací lhůty.


Klíčová slova

Autoři

Michaela Kunešová, Regionální deník

Související články

26.10. Jak ždímat špitál Jak ždímat špitál
3 příspěvků
9.9. Unikátní operace k odstranění arytmie
0 příspěvků
6.12. Léčba karcinomu plic Léčba karcinomu plic
0 příspěvků

Komentovat článek: Čech si léčbu nezaplatí, cizinec ano

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Čech si léčbu nezaplatí, cizinec ano

Komentáře

další 2 komentáře
Bohumír Šimek Je to trochu jinak!  | 30. 11. 2009 17:51

Cizinec si smí zdravotní péči legálně zaplatit, kdežto Čech má iluzivně veškerou péči zadarmo, a tak si ji ve skutečnosti musí doplácet ilegálně v šedé ekonomice.

Jiří Antonín Votýpka Nová pravice = TOP 09,ODS a Věci veřejné budou mít radost.  | 30. 11. 2009 14:55

Jak se to pěkně ustavilo - demokraticky? Náš člověk nemá na rychlou a žádanou operaci, nemá na nájem slušného bydlení, nebude mít na vzdělání atd. Cizinci ano. Použijí se kvalifikace zdravotníků, které jsme zaplatili, přístroje i nemovitosti které jsme pořídili a my z toho budeme mít pouze újmu?Zdá se mi,že je to již nastoupená cesta k novému dělení, bojím se říci rovnou k novému boji o práva domácích na domov.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné