Čekalův střet zájmů

Ministr Rath argumentuje snahou vymýtit ze zdravotnictví střet zájmů. Prozatímním šéfem VZP se však stal Josef Čekal; ten jako šéf krajské pobočky seděl ve správní a dozorčí radě firem, kterým pojišťovna platí. To zákon zakazuje…

Neexistuje. Nesmíme vlastnit zdravotnická zařízení ani být členy jejich správních a v některých případech dozorčích rad,“ odpovídá zástupkyně ředitele krajské pobočky VZP Středočeského kraje Zdeňka Zeťková na otázku, zda je někdo od nich ve statutárním orgánu nějaké nemocnice.

“ Je to jednoznačný střet zájmů. Zákon nám to zakazuje,“ potvrzuje ředitel pobočky VZP v Moravskoslezském kraji Milan Šindler. “ Přece když někoho platíme, tak se s ním nemůžeme domlouvat.“ Přesto si ministr David Rath vybral jako dočasného ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny šéfa pražské krajské pobočky Josefa Čekala.

Muž, který má vést instituci až do řádného výběrového řízení, se hned dvakrát ocitl ve střetu zájmů, jejž zákon zakazuje. Čekal totiž sedí ve správní radě nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského pod Petřínem a zasedal také v dozorčí radě Diagnostického a terapeutického centra v Praze 4. Minulé úterý ho Rath ve sněmovně prosadil hlasy sociálních demokratů a komunistů okamžitě po odvolání Jiřiny Musílkové; následně slíbil zrušit nucenou správu nad největší zdravotní pojišťovnou.

„Tak vy jste mě takhle zkoušela?“ váhá moravskoslezský ředitel Šindler nad otázkou, co říká tomu, že se střetu zájmů dopustil jeho nový nadřízený. “ To musí řešit jeho šéf.“

Kontrola, nebo lobby?

Čekal vedl okresní, nyní krajskou pobočku VZP v Praze od roku 1995. V téže době se také poprvé ocitl v dozorčí radě, konkrétně pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Přivedla ho tam tehdejší ředitelka, dnes lidovecká poslankyně v Evropském parlamentu, Zuzana Roithová.

„Chtěla jsem, aby lidé s pravomocemi, kteří navrhovali zákonná pravidla hry a spravovali rozpočet – politici a zástupci pojišťoven – , poznali, jak nemocnice funguje. Aby nahlédli pod pokličku a nerozhodovali od zeleného stolu, ale se znalostí věci,“ říká Roithová.

Třeba příklad pražské motolské nemocnice však ukazuje, že od kontroly a znalosti špitálu může být jen krůček ke kopání za jeho zájmy. Právě členové její dozorčí rady, šéf poslaneckého zdravotního výboru Jaroslav Krákora (ČSSD) či Josef Janeček (KDU- – ČSL) (a předtím exposlanec USDEU Václav Krása), ve sněmovně prosazovali miliardy pro Motol na nový dětský pavilon.

Do nemocnice pod Petřínem přivedla Čekala také Roithová, když si ji řádové sestry před třemi lety vybraly jako předsedkyni správní rady: “ Sestry se mě ptaly, koho ještě oslovit. Řekla jsem: zástupce pojišťovny.“ Čekalův střet zájmů přitom už v roce 2002 kritizoval deník Právo.

“ Zda jde o střet zájmů, neumím z právního hlediska posoudit,“ řekl tehdy listu Čekal. “ Pokud člověk vidí do hospodaření nemocnice, tak alespoň ví, kam dává peníze.“ Minulý týden po Čekalově zvolení však Právo nic takového nezmínilo, přineslo jen několik řádek ředitelova stručného životopisu. Čekala se před třemi lety zastala i tehdejší ředitelka VZP Jiřina Musílková.

Zákon o Všeobecné zdravotní pojišťovně však jasně říká, že její vedoucí pracovník nesmí být členem statutárního orgánu zařízení, se kterým pojišťovna uzavřela smlouvu o úhradě péče (viz rámeček). A statutárním orgánem je každá správní rada i dozorčí rada akciové společnosti.

Rath to prověří…

„To, co mi říkáte, nechám prověřit. Pak k tomu zaujmeme jednoznačné stanovisko,“ říká ministr Rath překvapeně. “ Samozřejmě si myslím, že ředitel pojišťovny by neměl být v takových orgánech. Nejsem zastánce takového kumulování. Ten, kdo platí, nemá být součástí instituce, která peníze přijímá.“

Právě skutečnost, že bývalá ředitelka VZP Musílková seděla v dozorčí radě společnosti Preciosa, uváděl Rath jako jeden z hlavních důvodů pro uvalení nucené správy nad pojišťovnou. Jaké výhody by získaly nemocnice z toho, že angažují ředitele nějaké pobočky?

“ Může posílat platby o něco dřív nebo uzavřít smlouvu na takové činnosti, ke kterým by se zařízení jinak nedostalo,“ vypočítává ministr Rath teoretické možnosti protežování. Petřínská nemocnice přitom přízeň pojišťovny potřebovala.

Spolu s nemocnicí na Františku patří v Praze k těm nejohroženějším. Lůžek je v hlavním městě přebytek a v konkurenci fakultních nemocnic mají takové špitály jen malou šanci na přežití. “ Kdyby s námi pojišťovna letos v červnu neuzavřela smlouvu na akutní lůžka, ale jen na lůžka následné péče, byl by to velký problém,“ říká petřínský ředitel Vlastimil Šipl. “ Jde o peníze. Příjmy z akutních lůžek jsou vyšší. Platby za následnou péči by stačily tak na platy a provoz, ale už ne na údržbu objektu.“

… a zohlední

Čekalovo působení v dalším zařízení, členství v dozorčí radě akciové společnosti DTC Praha (dříve Diagnostické a terapeutické centrum), vzbuzuje – kromě porušení zákona – další otázky. Centrum sídlí v poliklinice Budějovická. Její majitel, společnost Centromed, měla v půli roku 1997 velký problém. Pojišťovna jí vypověděla smlouvu, protože tamní lékaři začali vybírat od pacientů peníze.

“ Řídíme se doporučením lékařské komory,“ zdůvodnil tehdy šéf Centromedu Aleš Král. “ Pacientů se bolestně dotýká, že od nich lékaři vybírají peníze,“ opáčil šéf pražské pobočky Čekal.

Pojišťovna nakonec peníze poslala a ředitel Čekal se o rok a půl později stal členem dozorčí rady jiné Královy společnosti, Diagnostického a terapeutického centra. Právě toto centrum dnes provádí nejvíce preventivních vyšetření nádorů prsní žlázy v republice.

Dnes pojišťovna platí prevenci ženám nad 40 let, a to každé dva roky. Stačí malá změna vyhlášky a pravidel, podle nichž pojišťovna platí (třeba snížení věkové hranice nebo zkrácení intervalu mezi prohlídkami) a hned přijde peněz o něco více.

Žádná z Čekalových nemocničních funkcí sice nebyla placená, přesto si byl zřejmě rizika problémů se střetem zájmů vědom. Na konci loňského roku se dal vyškrtnout z dozorčí rady Diagnostického a terapeutického centra (oficiálně z důvodů velkého pracovního zatížení), teď požádal rovněž o ukončení členství ve správní radě petřínské nemocnice.

“ Určitě budu chtít vidět čísla,“ slibuje Rath. “ Pokud zjistím, že tam byly nějaké ne úplně standardní vazby, tak to při definitivním výběru ředitele pojišťovny zohledním.“ Čekalův telefon byl až do páteční uzávěrky TÝDNE hluchý.

Co říká zákon

Zákon 551 o VZP, § 18: Členem orgánu Pojišťovny a vedoucím pracovníkem ústředí, případně vedoucím pracovníkem nižší organizační jednotky nebo jejich zástupcem nesmí být občan, který je v zaměstnaneckém nebo obdobném vztahu k subjektu, se kterým uzavřela Pojišťovna smlouvu o úhradě zdravotní péče, nebo který je vlastníkem nebo spoluvlastníkem nebo provozovatelem anebo členem statutárního orgánu zdravotnického zařízení, se kterým uzavřela Pojišťovna smlouvu o úhradě zdravotní péče.

Ministr Rath a jeho věrný prezident lékařské komory Milan Kubek. Ten už před lety, ještě jako šéfodborář, kritizoval Čekalovo členství ve správní radě nemocnice. Nový šéf VZP Josef Čekal porušil zákon o VZP. Za střet zájmů ho teď kritizuje i ministr Rath, který ho poslancům navrhl.

Hana Čápová, Týden

Ohodnoťte tento článek!